ATP Winston-Salem: Janowicz pewnie zwycięża i rewanżuje się za ubiegłoroczny finał

25 sie 2015, 22:26

Jerzy Janowicz pokonał Czecha Lukasa Rosola w pierwszej rundzie tenisowego turnieju ATP w amerykańskim Winston-Salem. Polak zrewanżował się rywalowi za porażkę w ubiegłorocznym finale tej imprezy.

Jerzy Janowicz w pierwszej rundzie tego turnieju otrzymał wolny los, natomiast Rosol pokonał w dwóch setach Łotysza Ernestsa Gulbisa.

Było to już czwarte spotkanie tych tenisistów. Dwukrotnie walczyli ze sobą w pierwszych rundach, w 2011 r. w Pradze lepszy był Rosol, a w 2013 r. w Marsylii wygrał Janowicz. Jednak najbardziej w pamięć zapadło ich ostatnie starcie. Miało ono miejsce rok temu… w Winston-Salem. Tenisiści spotkali się tam w finale, w którym zwyciężył Czech, mimo że Polak miał piłkę meczową. Dzisiejszy mecz można było zatem traktować jako rewanż za ubiegłoroczny finał.

Mecz rozpoczął się bardzo nerwowo. W swoim drugim gemie serwisowym, Janowicz musiał bronić aż pięciu breakpointów. Dzięki świetnemu serwisowi udało mu się wybrnąć z trudnej sytuacji i ostatecznie wygrać tego bardzo długiego gema. W tym najdłuższym gemie pierwszego seta doszło również do ciekawej sytuacji. Sędzia liniowy wywołał w pewnym momencie błąd stóp u polskiego tenisisty. Ten w swoim stylu zareagował wielkim zdziwieniem, pytając sędziego, którą nogą przekroczył linię. Ostatecznie nie wpłynęło to znacząco na grę Janowicza. W pierwszym secie obaj tenisiści świetnie spisywali się przy swoim serwisie, jednak przy stanie 4:3 dla Polaka, Czech popełnił kilka błędów i przegrał swój gem serwisowy. Było to jedyne przełamanie w premierowej odsłonie, które dało w niej Janowiczowi zwycięstwo.

W drugiej partii znów trzeci gem okazał się ważny dla losów seta. Agresywna gra Janowicza pozwoliła przełamać serwis Rosola. Po zmianie stron Polak wygrał swój gem serwisowy “na sucho”, a następnie ponownie przełamał podanie Czecha.

Warto zaznaczyć, że z powodu braku systemu Hawk-Eye, obaj tenisiści wielokrotnie kwestionowali słuszność decyzji arbitrów.

W kolejnej rundzie Janowicz zmierzy się ze zwycięzcą meczu pomiędzy Kevinem Andersonem, a Michaiłem Kukuszkinem.

Winston-Salem Open, ATP World Tour 250 (pula nagród: $616,210), mecz 1/16 finału gry pojedynczej mężczyzn:

Jerzy Janowicz, Polska [16]  –  Lukas Rosol, Czechy  6:3, 6:2