Loty w Bad Mitterndorf. Piotr Żyła czwarty, Dawid Kubacki dziesiąty

Aktualizacja: 30 maj 2023, 13:30
28 sty 2023, 16:17

W sobotę 28 stycznia odbył się pierwszy konkurs na mamucim obiekcie w austriackim Bad Mitterndorf. Loty narciarskie okazały się najszczęśliwsze dla Halvora Egnera Graneruda, który wygrał zawody. Tuż za podium uplasował się Piotr Żyła. Dawid Kubacki był dopiero dziesiąty.

Żyle zabrakło niewiele. Granerud przeskoczył Kubackiego

Pierwsza seria konkursu nie potoczyła się po myśli Polaków. W pierwszej dziesiątce znalazło się dwóch biało-czerwonych, czyli Piotr Żyła, który skoczył 233,5 metra oraz Aleksander Zniszczoł, który poleciał na odległość 222,5 metra. Zdecydowanie gorzej poszło Dawidowi Kubackiemu. Lider klasyfikacji Pucharu Świata skoczył 1945 metra i po pierwszej serii uplasował się na 15. miejscu. Jeszcze niżej był Kamil Stoch.

Na samej górze uplasował się natomiast Halvor Egner Granerud. Norweg w pierwszej rundzie konkursu w Bad Mitterndorf był bezkonkurencyjny i wylądował aż na 238 metrze. Drugi był Domen Prevc, trzeci natomiast Stefan Kraft. Największą niespodzianką tej serii z pewnością był fatalny skok Petera Prevca, który osiągnął tylko 130 metrów w swojej próbie.

W drugiej serii znacznie swoje osiągi poprawił Kubacki. Polak poszybował na odległość 230, metra, czyli aż o 36 metrów dalej, niż w pierwszej próbie. Dobrze poradził sobie również Piotr Żyła, który uzyskał 226,5 metra. Otrzymał on czwartą pozycję. Fatalnie spisał się natomiast Zniszczoł, który spadł do drugiej dziesiątki.

Ostatecznie całe zawody wygrał Halvor Egner Granerud. Norweg w drugiej serii skoczył 231 metrów i wyprzedził Stefana Krafta oraz Domenica Prevca. Żyle do trzeciego miejsca zbrakło tylko 2.4 punktu. W związku ze słabym miejscem Dawidka Kubackiego stracił on miejsce na szczycie klasyfikacji generalnej. Nowym liderem został Granerud.