Bogata historia zawodów w Sapporo

Aktualizacja: 6 lut 2023, 15:07
28 sty 2020, 18:06

W najbliższy weekend czeka nas pucharowa rywalizacja w Sapporo, gdzie rekordzistą jest Kamil Stoch. Historia zawodów w Sapporo jest niezwykle bogata.

Pierwsze zmagania rozegrano tam w dniach 12-13 stycznia 1980 roku na Okurayamie. Wówczas punkt K obiektu wynosił 110 metrów, zaś po zwycięstwo sięgali Japończycy – Hirokazu Yagi i Masahiko Akimoto.

W 1982 roku do kalendarza Pucharu Świata zawitała też mniejsza skocznia – Miyanomori o punkcie K znajdującym się na 86 metrze. Na niej triumfował Horst Bulau z Kanady, zaś dwa dni później, 17 stycznia wygrał na dużej skoczni Armin Kogler z Austrii, który triumfował na Okurayamie także w 1981 roku, kiedy to drugi z konkursów padł łupem jego rodaka – Hansa Wallnera.

2 lata później zawody pucharowe znów zostały zorganizowane w Sapporo. Tym razem skocznia Miyanomori miała punkt K na 90 metrze, gdzie wygrał wspominany już Akimoto. Na Okurayamie wygrał natomiast Austriak – Manfred Steiner.

Akimoto wygrał też w 1985 roku, kiedy to triumfował na Okurayamie. Na mniejszym obiekcie, gdzie zawody przeprowadzono dzień wcześniej, 9 lutego, zwyciężył Fin – Matti Nykanen.

W 1986 roku powiększyła się Okurayama. 26 stycznia na skoczni o punkcie K 112 metrów znów wygrał Nykanen, który dzień wcześniej okazał się najlepszy na Miyanomori.

W 1987 roku punkt K Okurayamy wynosił już 115 metrów. 25 stycznia wygrał tam uwielbiany przez Włodzimierza Szaranowicza – Primoz Ulaga. Dzień wcześniej konkurs przeprowadzono na Miyanomori, gdzie triumfował Akira Sato z Japonii.

W 1987 Puchar Świata jeszcze raz zawitał na obie skocznie do Sapporo. W grudniu najlepszym był Nykanen, który konkurs na mniejszym z obiektów wygrał tu również w grudniu 1988 roku. Na dużej triumfował za to Jan Boklov ze Szwecji.

Aż do 1997 roku konkursy w Sapporo przeprowadzano w systemie skocznia normalna – skocznia duża. Do 1996 roku rozmiary obu skoczni były niezmienne. I tak w kolejnych sezonach wygrywali: Ernest Vettori (Austria), Jens WeiSflog (NRD), Andre Kiesewetter (RFN), Dieter Thoma (RFN), Werner Rathmayr (Austria), Werner Rathmayr (Austria), Martin Hollwarth (Austria), Akira Higashi (Japonia), Jens WeiSflog (Niemcy), Jens WeiSflog (Niemcy), Andreas Goldberger (Austria), Nicolas Dessum (Francja), Jens WeiSflog (Niemcy), Ari-Pekka Nikola (Finlandia) do spółki z Andreasem Golbdergerem (Austria), zaś w 19997 roku, kiedy to punkt K obiektu dużego przesunął się na 120 metr wygrali Adam Małysz (Polska) i Dieter Thoa (Niemcy).

Dla Małysza była to jedna z pierwszych wiktorii w karierze. Triumf na Miyanamori okazał się zwiastunem złota na Mistrzostwach Świata w 2007 roku.

Od 1998 roku zawody przeprowadzane są tylko na Okurayamie, której obecny punkt K wynosi 123 metry. W XXI wieku Małysz wygrał w Sapporo dwa konkursy rozgrywane w 2001 roku, zaś w 2011 roku, kiedy to zwyciężył Severin Freund z Niemiec – zajął 3. miejsce. Drugi z konkursów padł łupem Andreasa Koflera z Austrii.

2002 rok to dość niespotykana sytuacja jak na Sapporo. Oprócz konkursu indywidualnego, który wygrał Andreas Widholzl z Austrii, rozegrano zmagania drużynowe, który padł łupem Austriaków.

W latach 2003-2004 wygrywali Norwegowie – trzykrotnie Roal Lljokelsoy i raz Sigurd Pettersen.

Ljokelsoy wygrał też w 2005 roku, kiedy pierwsze zawody padły łupem Japończyka – Kazuyoshi Funaki.

2006 rok to kolejny popis Norwegów. Tym razem triumfował Bjorn Einar Romoren i ponownie Ljokelsoy. W 2007 roku zawodów pucharowych w Sapporo nie rozegrano z powodu rozgrywanych tam Mistrzostw Świata. 2008 rok to powrót pucharowej karuzeli do Japonii. Wówczas wygrywał późniejszy zdobywca Kryształowej Kuli – Austriak, Thomas Morgenstern.

W Sapporo zwyciężali też inni Polacy – Maciej Kot i Kamil Stoch, którzy na Okurayamie podnieśli ręce w geście triumfu w 2017 roku. Kot zwyciężył tu ex aequo z Peterem Prevcem. Słoweniec triumfował tu również w 2014, 2015 i 2016 roku.

Wróćmy do 2009 roku. Wówczas odbył się jeden konkurs, którego zwycięzcą okazał się Gregor Schlirenzauer z Austrii. Rok później triumfował Morgenstern i Simon Ammann ze Szwajcarii. Dwa zwycięstwa w 2012 odniósł Daiki Ito za Japonii, zaś w pierwszym konkursie Stoch zajął 3. miejsce. Rok później dwie wygrane zanotował Jan Matura z Czech. W 2014, 2015 i 2016 roku wygrywali ponadto Jernej Damjan (Słowenia), Roman Koudelka (Czechy) i Anders Fannemel (Norwegia). Rok temu dwa razy zwycięstwa zanotował Austriak – Stefan Kraft.

Źródło: wikipedia.org

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA