Coco Gauff mistrzynią US Open! Sabalenka dała się ograć

10 wrz 2023, 10:49

Zaledwie 19-letnia Coco Gauff sięgnęła po swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze. W finale US Open Amerykanka wygrała w trzech setach z Aryną Sabalenką, choć po pierwszym secie wydawało się, że będzie to trudna sztuka. Dzięki temu Gauff wskoczy na trzecie miejsce w rankingu WTA.

Gauff z pierwszym wielkoszlemowym tytułem

Pierwszy set finałowego pojedynku nie zaczął się dla Gauff najlepiej – Amerykanka dała się przełamać już w pierwszym gemie, ale odpowiedziała tym samym i wyrównała do stanu 2:2. Później jednak Białorusinka dwukrotnie wygrała wymianę przy serwisie Gauff i pewnie wygrała seta 6:2.

W drugiej partii sytuacja się odwróciła i to Amerykanka była w stanie wypracować sobie odpowiedni dystans nad rywalką. Pierwsze przełamanie na korzyść 19-latki nadeszło przy stanie 3:1 i jak się okazało, to wystarczyło, aby spokojnie kontrolować seta do samego końca. Gauff triumfowała w nim 6:3.

Decydująca partia od początku była popisem ze strony amerykańskiej tenisistki. Dwa razy z rzędu wygrała przy serwisie Sabalenki i prowadziła już 4:0. Białorusinka co prawda zdołała doprowadzić do stanu 4:2, ale na nic więcej nie było jej stać. Gauff wygrała 6:2 i sięgnęła po pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze.

Coco Gauff (6. WTA) vs Aryna Sabalenka (2. WTA) 2:6, 6:3, 6:2

W poniedziałek pojawi się zaktualizowany ranking WTA po wielkoszlemowym US Open. Aryna Sabalenka zostanie nową liderką, wyprzedzając Igę Świątek z przewagą 1 071 punktów. Gauff jednocześnie zanotuje duży awans – zyska aż 1 570 punktów, dzięki czemu przesunie się na trzecie miejsce, przed Jeleną Rybakiną i Jessicą Pegulą.