Gąsienica-Daniel i Łuczak jednak bez rekordu! Pech polskich narciarek

30 sty 2024, 17:02

Choć były spore szanse na poprawę historycznego rekordu, polskie narciarki alpejskie nie ustanowiły najlepszego od wielu lat rezultatu. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 24., a Magdalena Łuczak nie ukończyła zjazdu podczas zawodów PŚ w Kronplatz.

Stracone szansa Gąsienicy-Daniel i Łuczak

Początek rywalizacji we włoskim Kronplatz był dla polskich narciarek alpejskich udany. Wysoką, siódmą pozycję po pierwszym przejeździe zajmowała Maryna Gąsienica-Daniel (1:01.85, strata 1,37 s). Na 13. pozycji z wynikiem 1:02.11 była z kolei Magdalena Łuczak (strata 1,63 s).

Przed drugimi zjazdami Polki miały więc szansę na to, aby poprawić swoje miejsca. Jako pierwsza na tor wyjechała Łuczak i po dwóch z trzech pomiarów miała powody do optymizmu – była bowiem szybsza od rywalek. W pewnym momencie zaczęła jednak popełniać błędy techniczne, wskutek czego nie ukończyła startu.

W drugiej próbie słabiej spisała się również Gąsienica-Daniel. W połowie dystansu popełniła kosztowny błąd, wskutek którego spadła do drugiej dziesiątki, a ostatecznie ukończyła zmagania dopiero na 24. miejscu. Triumfowała Szwajcarka Lara Gut-Behrami.

Polki blisko historycznego wyniku

Przez pewien czas można było mieć nadzieję, że Polki osiągną historyczny wynik. Od niemal 40 lat nie zdarzyło się bowiem, aby dwie reprezentantki znalazły się w najlepszej 15. alpejskiego Pucharu Świata. Po raz ostatni doszło do tego w 1985 roku.

Po zajęciu 24. miejsca Maryna Gąsienica-Daniel z łączną liczbą 97 punktów we wszystkich konkurencjach zajmuje 53. miejsce w klasyfikacji alpejskiego Pucharu Świata. Magdalena Łuczak z kolei plasuje się na 77. pozycji z liczbą 40 “oczek” na koncie.

PŚ w Kronplatz: Świetne występy Polek. Może być najlepszy wynik od 1985 roku