Australian Open. Hurkacz wygrywa Mensikiem po pięciosetowym boju!

18 sty 2024, 14:43

Hurbert Hurkacz przystępował do pojedynku z najmłodszym tenisistą w stawce tegorocznego Australian Open jako zdecydowany faworyt. Jednak notowany na 142. miejscu rankingu ATP Jakub Mensik, który kilka miesięcy temu przekroczył barierę 18 lat, już na samym początku meczu pokazał, że jest gotów by dokonać dużej niespodzianki. Finalnie Hurkacz wygrał całe spotkanie 2:3 (7:6[11], 1:6, 7:5, 1:6, 3:6).

Wysoki poziom meczu Mensik – Hurkacz w 2. rundzie Australian Open

Obaj tenisiści przez cały pierwszy set prezentowali grę na bardzo wysokim poziomie, nie dopuszczając do straty gema przy własnym serwisie. Szansę na przełamanie rywala przy stanie 1:1 miał Hurkacz, ale Czech zdołał się wybronić. Konieczna więc była dogrywka, w której obaj kontynuowali świetną grę zarówno w ofensywie, jak i defensywie. W obronie szczególnie imponował Mensik, który przyparty do muru potrafił wychodzić z najtrudniejszych opresji i finalnie wygrał 11:9.

Polak zareagował na przegranego seta w najlepszy możliwy sposób, rozpoczynając kolejną partię od wygrania trzech gemów z rzędu, co utorowało mu drogę do łatwej wygranej 1:6 i wyrównania stanu meczu. Hurkacz potrzebował do tego zaledwie 25 minut, co jest najlepszym dowodem na jego dominację w tym punkcie meczu. Mensik po ostatnim punkcie zdecydował się udać na przerwę.

Trzeci set polski tenisista rozpoczął od przełamania. Niestety nie udało mu się utrzymać tej przewagi, ponieważ po chwili sam przegrał swojego gema serwisowego, co było kolejnym punktem zwrotnym w tym spotkaniu. Osiemnastolatek wyrwał się z kryzysu i znów imponował swoją grą. Zawodnicy niemal do samego końca grali gem za gem, aż w końcu przy stanie 6:5 Mensik wykorzystał drugą piłkę setową i ponownie wyszedł na prowadzenie w meczu. Hurkacz po ostatnim punkcie ze złością uderzył rakietą o kort.

Kolejne starcie, w którym Mensik mógł doprowadzić do zakończenia spotkania wynikiem 3:1, przypominało seta numer dwa. Hubert Hurkacz znów zdominował swojego rywala, uzyskując trzy przełamania pod rząd i doprowadzając do piątego, decydującego seta. Reprezentant Czech po tym laniu postanowił drugi raz opuścić kort, korzystając z przerwy. W tym czasie Hubert ubrany w bluzę czekał na rozpoczęcie decydującej partii.

Decydujące starcie

Ostatni set rozpoczął się od szybko wygranego gema przez Polaka i niewiele brakowało do przełamania Mensika w kolejnym. Czeski tenisista zdołał obronić aż pięć break-pointów i utrzymał bezpośredni kontakt z rywalem, nie dając mu objąć wyraźnego prowadzenia.

Pierwsze przełamanie nastąpiło w szóstym gemie, gdy Mensik spudłował przy podejściu do siatki. Tym razem to rywal Hubiego rzucił rakietą o kort, wiedząc, że to może być moment, który zamknie mecz. Wyładowanie emocji początkowo nie wpłynęło pozytywnie na jego grę, ale po paru błędach uaktywnił swój serwis, który skutecznie doprowadził do go wygrania trzeciego gema. Po chwili Hurkacz odpowiedział dwoma asami serwisowymi i chwilę później zakończył mecz zwycięstwem.

Podstawowe statystyki meczu Hurkacz - Mensik
Podstawowe statystyki meczu Hurkacz – Mensik. Źródło: Australian Open

Humbert – Hurkacz w 3. rundzie Australian Open

Rywalem Polaka w 3. rundzie Australian Open 2024 będzie 20. w rankingu ATP Ugo Humbert. Francuz na wcześniejszych etapach pokonał niżej notowanego Davida Goffina z Belgii oraz Chińczyka Zhizhen Zhanga.

Australian Open. Spektakularny powrót Igi Świątek w trzecim secie. Jest awans do 3. rundy

Źródło:Polski-Sport.pl