Iga Świątek w finale French Open! Sabalenka nie wyprzedzi jej w rankingu WTA

8 cze 2023, 20:59

Iga Świątek w wielkim finale French Open, w którym stanie przed szansą na obronę tytułu! Polka po trudnym meczu wygrała w dwóch setach z Brazylijką Beatriz Haddad Maią, a przy tym już na pewno nie straci prowadzenia w rankingu WTA na rzecz Aryny Sabalenki!

Świątek w finale French Open

Iga Świątek miała coś do udowodnienia. W przeszłości tylko raz rywalizowała z brazylijską tenisistką i doznała porażki. W sierpniu ubiegłego roku w trzeciej rundzie turnieju w Toronto Haddad Maia po 3-godzinnym boju wygrała 6:4, 3:6, 7:5. Teraz to Polka ponownie była wyraźną faworytką.

Początek półfinałowego spotkania był niezwykle wyrównany i zaczął się nietypowo – od przełamań obu tenisistek. Zacięty bój toczył się jednak tak naprawdę do stanu 2:2. Później Iga Świątek wrzuciła wyższy bieg i wygrała cztery kolejne gemy, a przy tym całą partię 6:2.

W drugim secie Polka dawała się zaskoczyć rywalce, czego konsekwencją był wynik 3:1 na korzyść Brazylijki. Świątek szybko jednak wróciła na swój optymalny poziom i odrobiła straty z nawiązką, prowadząc 4:3. Haddad Maia nie zamierzała odpuścić – później każda z tenisistek wygrywała po swoim serwisie, ale ostatecznie z triumfu cieszyła się Polka, która zwyciężyła po bardzo zaciętym tie-breaku!

Iga Świątek (1. WTA) vs Beatriz Haddad Maia (14. WTA) 6:2, 7:6 (9-7)

Świątek nie straci prowadzenia w rankingu WTA

Liderka rankingu WTA stanie więc przed szansą na obronę tytułu sprzed roku, a jej rywalką będzie Karolina Muchova (43. WTA). Co ciekawe, Polka jeszcze nigdy nie wygrała z Czeszką. Dotychczas grała przeciwko niej dwukrotnie i w obu przypadkach przegrywała 1:2.

Awans Świątek do finału oznacza również, że nie straci pozycji liderki rankingu WTA na rzecz Aryny Sabalenki, która w półfinale przegrała z Muchovą. Białorusinka będzie miała na koncie 8 012 punktów, podczas gdy na ten moment Polka będzie miała 8 240 punktów. Jeśli wygra w Paryżu, utrzyma obecny stan 8 940 punktów.