Iga Świątek wygrywa French Open! Polska rakieta nie do zatrzymania!

Aktualizacja: 4 cze 2022, 19:08
4 cze 2022, 15:24

Mamy powtórkę z 2020 roku! Iga Świątek najlepsza na kortach Rolanda Garrosa. Polka zwyciężyła z Cori Gauff 2-0 (6:1, 6:3) i sięgnęła po swój drugi wielkoszlemowy tytuł. Licznik wygranych meczów z rzędu wciąż rośnie.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Bezkonkurencyjna Iga Świątek w finale French Open

Osiemnastoletnia Cori Gauff, która pierwszy raz znalazła się w finale wielkoszlemowego turnieju z dużą pokorą podchodziła do meczu z Igą Świątek. Amerykanka już po wygranym półfinale wskazywała, że sam awans do najważniejszego meczu jest jej dużym osiągnięciem. Nie można się dziwić takiemu podejściu, bowiem pokonanie Igi Świątek wydaje się obecnie niemożliwe. W Paryżu nie było inaczej

Polka otworzyła wynik przełamując swoją rywalkę już w pierwszym gemie. Gauff ewidentnie miała problem ze złapaniem właściwego rytmu. Piłka po jej uderzeniach dość często zatrzymywała się na siatce lub lądowała za linią. Po upłynięciu 19 minut gry na tablicy wyników widniało już 4:0. Wtedy Gauff zdobyła swój pierwszy i ostatni gem w secie numer jeden.

Drugi set rozpoczął się zgoła inaczej. Iga Świątek została na moment przyparta do muru i szybko przegrała dwa pierwsze gemy. Jak się okazało kilka minut później był to tylko moment słabości. Polka szybko odrobiła straty i wzięła się za budowanie bezpiecznej przewagi. Gem po gemie i za moment było już 5:2. Gauff zapisała jeszcze jeden gem przy swoim nazwisku i ostatecznie przegrała całe spotkanie 2-0 (6:1, 6:3). Mecz trwał zaledwie godzinę i osiem minut.

Fantastyczna atmosfera na korcie Philippe’a Chatriera

Kort centralny w kompleksie Rolanda Garrosa jest w stanie pomieścić niespełna 15 tysięcy widzów. Sporo z tych miejsc zapełnili polscy kibice, którzy byli wyposażeni w biało-czerwone flagi i bojowe okrzyki motywujące Igę. Tradycyjnie można było usłyszeć chociażby “dawaj Iga!”. Podczas przemowy tenisistka z Raszyna zwróciła uwagę na ten fakt i podziękowała za wsparcie, jakie otrzymywała przez cały mecz.

Trzeba przyznać, że coraz częściej na trybunach podczas meczów Igi panuje atmosfera bliższa meczom piłki nożnej i tenisa. Tym razem jednak sędzia nie musiał upominać publiczności.

Polka zaraz po zdobyciu ostatniego punktu pobiegła na trybuny do boksu, w którym znajdował się jej zespół. Gdy wyściskała się z najbliższymi osobami nagle w tłumie zauważyła Roberta Lewandowskiego, który korzystał z czasu wolnego od obowiązków na zgrupowaniu reprezentacji. Świątek przyjęła gratulacje od Lewego i wróciła na kort.

Zapis relacji meczu Świątek – Gauff

• “Dumna z zespołu” – takie słowa zapisała Iga na kamerze kilka chwil po wygranej.
  • Iga Świątek zbiegła, aby uściskać swój obóz obecny na trybunach. Pogratulował jej nawet sam Robert Lewandowski. Cori Gauff smutna usiadła na ławce.

II set:

• Mecz trwał godzinę i osiem minut.
  • 6:3. Iga Świątek wygrywa French Open!
  • Tym razem to Gauff zagrała w róg kortu. Polka aż stanęła w miejscu.
  • 5:3. Czas na serwis Igi.
  • Przewaga dla Gauff.
  • As Cori Gauff! Amerykanka walczy o utrzymanie się w meczu.
  • Sporo szczęścia Igi. Gauff miała mnóstwo miejsca na skuteczne wykończenie akcji, ale trafiła w siatkę. Chwilę później backhand Igi i prowadzenie 5:2.
  • 4:2. Krok po kroku. Polka coraz bliżej triumfu.
  • Amerykanka była kompletnie nieobecna w piątym gemie. Iga Świątek prowadzi już 3:2. Bardzo dobry powrót Raszynianki, która przegrywała już 2:0.
  • Iga świetnie zagrywa w linie! Gauff nawet nie ruszyła do obrony.
  • Jest przełamanie – 2:2.
  • Genialne zagranie Gauff z backhandu. Polka walczy o przełamanie powrotne.

• Krótka dyskusja Świątek z arbitrem i można wracać do gry.
  • Świetne rozegranie Igi po serwisie i kolejny gem w tym meczu trafia na jej konto – 2:1 dla Gauff.
  • Jak na razie obraz meczu uległ sporej zmiane. Iga przegrała swój serwis i została przełamana przez Gauff. Chwilę później Amerykanka prowadzi już 2:0.
  • Czy za ponad 30 minut Iga Świątek będzie już mistrzynią French Open? Zaczynamy drugi set!
  • Cori Gauff wraca właśnie z dłuższej przerwy, którą spędziła w szatni.

I set:

• Trzecie przełamanie w wykonaniu Igi i zwycięstwo 6:1 w pierwszym secie. Mecz trwa zaledwie 32 minuty.
  • Gauff broni się przed stratą seta.
  • Świetna walka przy siatce obu tenisistek, ale punkt trafił na konto Gauff.
  • Co za trafienie! Po dłuższej wymianie Świątek trafia w sam róg kortu i prowadzi 5:1.
  • Fantastyczne zagrywki Igi Świątek. Polka imponuje swoją grą i serwuje po gem nr 5.
  • W końcu wysiłki Gauff przyniosły jej gema – 4:1. Za chwilę serwować będzie Iga.
  • “Dajesz Iga!” – takie i inne okrzyki słychać z trybun kortu Philippe’a Chatriera.
  • 19 minut gry – 4:0.
  • Cori Gauff wydaje się nieco spięta, jak na razie dość często trafia w siatkę lub wyrzuca piłkę za linie końcowe.
  • 3:0. Pierwszy set jest póki co pod pełną kontrolą Polki.
  • Trzeci gem trwa już ponad 6 minut. Iga Świątek miała drugą okazję na kolejne przełamanie rywalki, ale Gauff dzielnie się broni.
  • 2:0 dla Polki. Iga fantastycznym wolejem kończy drugi gem i zapewnia sobie bezpieczną przewagę.
  • 1:0 dla Igi Świątek. Nerwowy początek meczu w wykonaniu Cori Gauff. Amerykanka jest niepewna w swoje grze i zostaje przełamana przy swoim pierwszym serwisie.

Piękne słowa Cori Gauff o Idze Świątek. „Jedyne co się zmieniło, to jej tenis”