Innowacyjna formuła rozgrywek w Superlidze Mężczyzn!

8 sie 2016, 13:31

Utworzenie zawodowej ligi piłkarzy ręcznych nie jest jedyną zmianą, jaka czeka nas od sezonu 2016/2017. ZPRP w związku z powiększeniem ligi zdecydowało się na wprowadzenie kolejnych zmian, które zdecydowanie urozmaicą system całych rozgrywek.

Cała 14-tka została podzielona na dwie części, grupę niebieską oraz pomarańczową. Zespoły będą jednak grały systemem każdy z każdym, jednak za zwycięstwo z drużyną ze swojej grupy będzie można otrzymać dodatkowy punkt.

Diametralną zmianą jest rezygnacja z remisowych rozstrzygnięć meczów. Od tej pory przy równym wyniku rozgrywana będzie dogrywka w systemie 2×5 minut, a jeżeli ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, to o ostatecznym wyniku zadecyduje seria rzutów karnych.

Nie chcemy jednak krzywdzić zespołów, które walczyły do końca, ale zabrakło sił albo szczęścia. Drużyna, która w regulaminowym czasie remisowała, ale po dogrywce przegrała i tak otrzyma jeden punkt za to spotkanie – podkreślił prezes PGNiG Superligi Łukasz Gontarek.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich sezonach również i w tym po sezonie zasadniczym zespoły przystąpią do fazy play-off. Tym razem jednak bezpośredni awans do tego etapu uzyskają po trzy pierwsze ekipy z każdej grupy, zaś czwarta i piąta stoczą baraż o udział w tej fazie rozgrywek. W play-offach drużyny rozgrywać będą dwumecze, a gospodarzem pierwszego spotkania będzie drużyna niżej notowana po rundzie zasadniczej.