Kacper Żuk wygrał turniej w Egipcie. Spory awans Kaśnikowskiego

14 lis 2022, 20:37

Kacper Żuk pokonał Alastaira Graya w finale turnieju rangi ITF World Tennis Tour w Szarm El-Szjek (6:4, 6:4). Najwyżej rozstawiony w egipskiej imprezie Polak potwierdził solidną dyspozycję w zawodach tego poziomu. Oprócz zawodnika urodzonego w Nowym Dworze Mazowieckim, warto odnotować eksplozję formy Maksa Kaśnikowskiego. 19-latek podczas turnieju w Calgary osiągnął największy sukces w karierze.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Kacper Żuk najlepszy w Egipcie, Kaśnikowski show w Calgary

Kacper Żuk w minionych miesiącach często musiał odpuszczać sobie Challengery i z pozytywnym skutkiem startował w imprezach rangi ITF World Tennis Tour. 23-latek odniósł triumfy w zawodach organizowanych w Tbilisi oraz Falun. W egipskim kurorcie Szarm El-Szejk polskiego tenisistę rozstawiono z numerem pierwszym, więc nadzieje na końcowy sukces były ogromne.

Nasz rodak spisał się na medal. Jedynego seta w całym turnieju stracił w trakcie pojedynku półfinałowego ze Stuartem Parkerem (3:6, 7:5, 6:3). Natomiast w potyczce rozstrzygającej losy tytułu mistrzowskiego Żuk zwyciężył z Alastairem Grayem 6:4, 6:4. Ten rezultat zdecydowanie przybliżył 23-latka do występu w kwalifikacjach Australian Open 2023.

Znakomite informacje napłynęły również z Calgary. Urszula Radwańska wystąpiła w finale (przegrana 6:7 (8), 5:7 z Robin Montgomery). Dodatkowo mnóstwa pięknych emocji dostarczył nam Maks Kaśnikowski. Młodziutki warszawiak wystartował w imprezie rangi ATP Challenger Tour w Kanadzie i dotarł aż do półfinału wspomnianego turnieju.

Żaden sukces? Otóż, olbrzymi. Zwłaszcza, że 19-latek do głównej drabinki zawodów przebijał się przez eliminacje, w których wygrał dwa starcia. Następnie pokonał trzech przeciwników w imprezie, wliczając naprawdę ogromną niespodziankę. Na szczeblu ćwierćfinału polski zawodnik ograł doświadczonego Vaska Pospisila (7:6 (7), 6:3).

W półfinale Polak zmierzył się z Aleksandarem Vukiciem. Nasz rodak zaprezentował kolosalną siłę charakteru na korcie, jednak to nie wystarczyło na znacznie wyżej notowanego Australijczyka. Ostatecznie Vukić wygrał z Kaśnikowskim 7:5, 7:6 (2). Wynik wykręcony w Calgary spowodował, że polski tenisista awansował w rankingu ATP o 74 miejsca i zadebiutował w Top 400.

Nadmieniamy także, iż we współzawodnictwie deblistek w izraelskim Kijrat Mockin triumf odniosła Weronika Falkowska, która grała w parze z Jekateriną Rejngold (4:6, 6:4, 10-4 przeciwko duetowi Jasmijn Gimbrere/Jekaterina Jaszyna).