Klasyfikacja generalna PŚ po drugim konkursie w Sapporo. Kubacki wciąż prowadzi

21 sty 2023, 15:25

W drugim konkursie na skoczni w Sapporo Dawid Kubacki zajął czwarte miejsce, przerywając tym samym znakomitą serię konkursów z miejscem na podium. Polak wciąż jest liderem klasyfikacji generalnej PŚ, ale jego przewaga nad drugim Halvorem Egnerem Granerudem nieco stopniała.

Dawid Kubacki jest w obecnym sezonie liderem polskiej kadry skoczków narciarskich. 32-latek jest jednocześnie najlepszym zawodnikiem spośród wszystkich rywalizujących o Kryształową Kulę, czego dowodem jest aktualna klasyfikacja generalna Pucharu Świata.

Stopniała przewaga Kubackiego w klasyfikacji PŚ

Obecnie najlepsi zawodnicy rywalizują w Sapporo, gdzie zaplanowano trzy konkursy indywidualne. Za nami już dwie rywalizacje. W piątkowym konkursie Dawid Kubacki zajął drugie miejsce, tuż za plecami Ryoyu Kobayashiego, natomiast w sobotnich zmaganiach 32-latek uplasował się tuż za podium.

Czwarte miejsce Kubackiego w drugim konkursie w Sapporo sprawiło, że zakończyła się jego znakomita passa kolejnych zawodów z cyklu PŚ z miejscem na podium. Taki stan rzeczy trwał od 9 grudnia i zawodów w Titisee-Neustadt. Przez 10. kolejnych rywalizacji, aż do piątkowej w Sapporo, lider biało-czerwonych zajmował maksymalnie trzecie miejsce.

W sobotę drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud, który dzięki temu nieco odrobił stratę do Kubackiego w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (obecnie traci do niego 104 punkty). Trzecie miejsce wciąż utrzymuje Anze Lanisek ze Słowenii, który w drugim konkursie na japońskiej skoczni sensacyjnie zajął dopiero 50. miejsce.

Aktualna klasyfikacja generalna Pucharu Świata (po drugim konkursie w Sapporo)

1. Dawid Kubacki (Polska) – 1140 punktów
2. Halvor Egner Granerud (Norwegia) – 1036 punktów (-104)
3. Anze Lanisek (Słowenia) – 912 punktów (-228)
4. Stefan Kraft (Austria) – 798 punktów (-342)
5. Piotr Żyła (Polska) – 596 punktów (-544)
6. Manuel Fettner (Austria) – 467 punktów (-673)
7. Kamil Stoch (Polska) – 383 punkty (-757)
8. Michael Hayboeck (Austria) – 362 punkty (-778)
9. Daniel Tschofenig (Austria) – 339 punktów (-801)
10. Jan Hoerl (Austria) – 324 punkty (-816)

27. Paweł Wąsek (Polska) – 117 punktów (-1023)

45. Aleksander Zniszczoł (Polska) – 12 punktów (-1128)

49. Jan Habdas (Polska) – 10 punktów (-1130)

51. Tomasz Pilch (Polska) – 8 punktów (-1132)

53. Stefan Hula (Polska) – 4 punkty (-1136)

Kolejną okazję do powiększenia dorobku punktowego Dawid Kubacki będzie miał w niedzielną noc – o godzinie 2:00 polskiego czasu rozpocznie się trzeci z konkursów w Sapporo. Tydzień później skoczkowie będą rywalizować na obiekcie mamucim w austriackim Bad Mitterndorf.