Kwiatkowski i Niewiadoma na starcie Strade Bianche 2023. Powalczą o wygraną?

2 mar 2023, 13:53

Tegoroczna edycja Strade Bianche odbędzie się już w najbliższą sobotę. Na szutrowych drogach w Toskanii zobaczymy dwukrotnego triumfatora tej włoskiej jednodniówki Michała Kwiatkowskiego (INEOS Grenadiers), a w wyścigu kobiet Katarzynę Niewiadomą (Canyon//SRAM Racing), która czterokrotnie kończyła rywalizację na podium.

Na listach startowych znaleźli się również Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon//SRAM Racing), Maciej Bodnar (TotalEnergies) i Łukasz Owsian (Team Arkea Samsic). Jeszcze nie wszystkie zespoły potwierdziły składy w jakich wystartują, więc liczba startujących Polaków może wzrosnąć.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Wyścig początkowo był organizowany wyłącznie dla mężczyzn i w latach 2008-2009 nosił nazwę Monte Paschi Eroica, a w 2009-2011 Montepaschi Strade Bianche. Tegoroczna męska edycja będzie dopiero siedemnastą, a kobiety o wygraną na Piazza di Campo w Sienie powalczą po raz ósmy.

Wyjątkowa charakterystyka oraz zawsze ciekawa końcówka na średniowiecznym rynku sprawiły, że zespoły chętnie zgłaszają do startu swoich najlepszych kolarzy. Już po kilku latach od zorganizowania pierwszej edycji Strade Bianche uzyskało rangę World Tour, jest więc zaliczane do najważniejszych wyścigów w sezonie.

Trzecie zwycięstwo marzeniem Michała Kwiatkowskiego

Przed jedna z poprzednich edycji Michał Kwiatkowski stwierdził, że chciałby wygrać Strade Bianche po raz trzeci. Wygrałem już dwa razy ten wyścig, bardzo go lubię. Moim marzeniem jest zwyciężyć po raz trzeci i wyrównać rekord Fabiana Cancellary – powiedział wówczas mistrz świata z 2014 roku.

Jeśli cel udałoby się osiągnąć jeden z szutrowych sektorów otrzymałby imię Michała Kwiatkowskiego. Jak na razie tylko wspomniany Szwajcar zyskał ten prestiżowy przywilej. Wśród kobiet wielokrotnie bliska wygranej była Katarzyna Niewiadoma, ale najlepszym jej wynikiem jest drugie miejsce. Na tej pozycji kończyła zmagania w 2016, 2017 i 2018 roku.

Polacy wśród faworytów Strade Bianche 2023?

Do grona faworytów nie zaliczają się Agnieszka Skalniak-Sójka, Maciej Bodnar i Łukasz Owsian. Ich głównym zadaniem będzie pomaganie liderom swoich ekip. Michał Kwiatkowski i Katarzyna Niewiadoma również nie pojawiają się w przewidywaniach na pierwszych pozycjach. Ta dwójka ma jednak bardzo duże doświadczenie i jak pokazuje historia może powalczyć o czołowe lokaty.

Wśród mężczyzn największe szanse na końcowy triumf ma zwycięzca sprzed dwóch lat Mathieu Van der Poel (Alpecin-Deceuninck). Kolarz ten na początku lutego po raz piąty został mistrzem świata w kolarstwie przełajowym. W wyścigu kobiet głównymi faworytkami są Lotte Kopecky (Team SD Worx) i Annemiek van Vleuten (Movistar Team). Wspomniane zawodniczki stoczyły zaciętą walkę o wygraną w Strade Bianche 2022.

Transmisja z wyścigu Strade Bianche 2023

Transmisje ze  Strade Bianche 2023 będzie można oglądać w Eurosporcie 2. Relacja z wyścigu kobiet rozpocznie się w sobotę, 3 marca o 11:30, a z rywalizacji mężczyzn o 13:50.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

HME Stambuł 2023: Kiedy startują Polacy? Program i transmisja

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA