Strona główna Lekkoatletyka ME w lekkoatletyce: Wspaniały dzień polskich zawodników! Dwa złota w Amsterdamie

ME w lekkoatletyce: Wspaniały dzień polskich zawodników! Dwa złota w Amsterdamie

0
Foto: zimbio.com

Dwa złote medale wywalczyli w piątek polscy lekkoatleci podczas mistrzostw Europy w Amsterdamie! Swoje zrobiła Anita Włodarczyk, która z wielką przewagą zwyciężyła w konkursie młociarek. Sensację w konkursie skoku o tyczce sprawił za to Robert Sobera, który triumfował i został mistrzem Europy.

O sukcesach i złotych medalach Włodarczyk i Sobery pisaliśmy już wcześniej. Materiały z tych zawodów znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

W finałach 400 metrów startowali Rafał Omelko oraz Małgorzata Hołub i Justyna Święty. Jedyny polski sprinter w stawce najlepszych 400-metrowców w Europie po niezłym starcie zajął finalnie 6. miejsce, przecinając kreskę mety w czasie 45,67 s. Hołub i Święty w finale 400 m kobiet zajęły odpowiednio 5. i 6. miejsce, finiszując w czasie 51,89 s oraz 51,96 s. Złote medale i tytuły mistrzów Europy powędrowały do Brytyjczyka Martyna Rooneya (45,29 s) i Włoszki Libanii Grenot (50,73 s).

Do rywalizacji na 3000 metrów z przeszkodami nie przystąpił Krystian Zalewski. Obrońca srebrnego medalu sprzed dwóch lat z Zurichu doznał drobnej kontuzji na jednym z treningów poprzedzających finał i zdecydował się na rezygnację z biegu. Priorytetem pozostają dla niego igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Angelika Cichocka oraz Sofia Ennaoui wystąpią w niedzielnym finale biegu na 1500 metrów. Cichocka przez żaden moment nie biegła na zagrożonej pozycji i pewnie weszła do finału z drugiego miejsca w swojej serii. Nieco więcej emocji przysporzyła Ennaoui, która kwalifikację zapewniła sobie dopiero po fantastycznym finiszu. Czas mającej korzenie w Maroku lekkoatletki 4:10.99 był jednak trzecim w eliminacjach.

Ze zwycięstwami swoje biegi półfinałowe na 800 metrów kończyli Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. O ich rywalizacji w szerszej relacji także przeczytacie TUTAJ.

Już jutro w Amsterdamie polskich kibiców czeka kolejna dawka lekkoatletycznych emocji. Do walki o złoto w rzutu dyskiem przystąpią Piotr Małachowski i Robert Urbanek. O medal w biegu na 800 metrów powalczy także Joanna Jóźwik. W półfinałach 400 metrów przez płotki zobaczymy natomiast Joannę Linkiewicz i Emilię Ankiewicz. W sesji porannej o awans do niedzielnego finału powalczą polscy kulomioci. Pierwsze sesje eliminacyjne przebiegną także sztafety sprinterskie. Emocji po raz kolejny nie zabraknie!

W klasyfikacji medalowej po trzech dniach ME, Polska z dorobkiem dwóch złotych medali zajmuje 6. miejsce. Prowadzą Turcy przed Brytyjczykami, którzy mają w swoim dorobku już 3 złota.

źródło: european-athletics.org
źródło: european-athletics.org

Komentarze