LPK: Analiza klasyfikacji generalnej

Aktualizacja: 26 sty 2023, 10:42
30 wrz 2019, 22:15

Zakończyła się tegoroczna edycja Letniego Pucharu Kontynentalnego. Najlepszym skoczkiem na zapleczu został Klemens Murańka.

Polak był liderem klasyfikacji już na początku cyklu, gdy błyszczał formą w Wiśle, czy czeskim Frenstacie. Polak wygrał oba wiślańskie konkursy, lecz w związku z dobrą formą w CoC, dostał szansę występu w zawodach Letniego Grand Prix w w Hakubie. Polak wywalczył w Japonii 21. i 9. miejsce.

Tym samym na przód wysunął się Rok Justin, który w wyniku absencji w niemieckim Klingenthal stracił szansę na wygranie całego cyklu dając szansę brązowemu medaliście Mistrzostw Świata z 2015 roku. Polak w fantastyczny sposób wykorzystał otrzymaną okazję. Murańka dwukrotnie uległ tylko Domenowi Prevcowi, lecz doskonały dorobek punktowy pozwolił zapewnić sobie wygraną już po przedostatnim konkursem zmagań.

Murańka zdołał wywalczyć 724 punkty, co zawdzięcza też jednej wygranej w norweksim Lillehammer, czy miejscu na podium we Frenstacie i austriackim Stams.

Druga pozycja przypadła Justinowi. Słoweniec zgromadził 599 punktów. 43 oczka za nim uplasował się Niemiec – Pius Paschke.

Bardzo podobnie pod względem flagowym ustawiła się kolejność państw w nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej. Pierwsza lokata przypadła Polsce, druga Słowenii, zaś trzecia Niemcom.

Warto dodać, iż w pierwszej dziesiątce zmagań znalazł się słabujący w zawodach Letniego Grand Prix – Stefan Hula. Brązowy medalista IO z Pjongczangu dwukrotnie stanął na pucharowym podium.

Odnotujmy, że 10. miejsce wywalczył Andrzej Stękała (podium w Wiśle), zaś 12. był Paweł Wąsek (podium w Wiśle i wygrana we Frenstacie).

Przypomnijmy, iż Klemens Murańka został powołany na kończący zawody Letniego Grand Prix 2019 konkurs w Klingenhtal. Triumfator Letniego Pucharu Kontynentalnego wystartował już we wspominanych zmaganiach w Hakubie, jak również w Wiśle i Hinterzarten, gdzie zajął odpowiednio 30. i 23. miejsce.

W przeszłości Klemens Murańka wygrał letnią wersję CoC w sezonie 2017. Wówczas triumfował z dorobkiem punktowym wynoszącym 700 punktów. Polski skoczek wygrał dwa konkursy w Kranju (Słowenia), a także stawał na umownym pudle w Szczyrku, Wiśle, i Frenstacie. Różnica w tym, że w 2017 rozegrano 13, zaś w 2019 16 konkursów.

Klemens Murańka jest też brązowym medalistą Mistrzostw Świata w Falun. W 2015 roku Polak wywalczył swoje najcenniejsze trofeum w konkursie drużynowy, w którym skakał wraz z Piotrem Żyłą, Janem Ziobro i Kamilem Stochem. Polacy przed skokiem ostatniego w drugiej serii Kamila Stocha zajmowali 2. lokatę, lecz Stoch przegrał bezpośrednią walkę ze Schlirenzauerem, co zepchnęło nas tuż za Austriaków. Złoto przypadło Norwegii.