ME w łyżwiarstwie figurowym: 5 miejsce KALISZEK i SPODYRIEWA najlepszym miejscem w historii polskiego łyżwiarstwa figurowego.

Aktualizacja: 28 sty 2019, 11:50
27 sty 2019, 17:03

W Mińsku na Białorusi zakończyły się Mistrzostwa Europy seniorów w łyżwiarstwie figurowym. Rywalizacja przebiegała pod dyktando zawodników rosyjskich (soliści) i francuskich (pary taneczne i sportowe). W dwóch na cztery konkurencje (pary taneczne i soliści) faworyci obronili swoje tytuły sprzed roku, a w pozostałych dwóch uplasowali się na podium zawodów.

W rywalizacji par sportowych mistrzami zostali Francuzi Vanessa JAMES i Morgan CIPRES, którzy pokonali obrońców tytułu, rosyjską parę Jewgienię TARASOWĄ i Władimira MOROZOWA. Trzecie miejsce zajęła inna rosyjska para– Aleksandra BOJKOWA i Dimitrij KOZŁOWSKIJ. Polacy w tej konkurencji nie startowali.

Wśród solistek dominację potwierdziły Rosjanki. Mistrzynią została Sofia SAMODUROWA, która pokonała swoją rodaczkę, ubiegłoroczną mistrzynię, Alinę ZAGITOWĄ oraz dość niespodziewanie Finkę Vivecę LINDFORS. Startująca w tej konkurencji reprezentantka Polski Elżbieta GABRYSZAK zajęła 25. miejsce w programie skróconym i nie uzyskała awansu do występu finałowego w programie dowolnym (awans uzyskały 24 zawodniczki, Polce zabrakło 1,43 punktu).

Podobny los do koleżanki  z reprezentacji Polski w konkurencji solistów spotkał Igora RAZNICZENKO, który zajmując 25. miejsce po programie skróconym, nie awansował do finału w tej konkurencji. Reprezentującemu Polskę zawodnikowi zabrakło 1,08 punktu do będącego na 24. pozycji reprezentantowi Monako Davidowi LEWTON-BRAIN. Mistrzem – po raz siódmy z rzędu – został hiszpański zawodnik Javier FERNANDEZ, trenowany przez wielkiego kanadyjskiego łyżwiarza, dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego, Briana ORSERA. Hiszpan pojechał najlepiej program dowolny (choć nie ustrzegł się drobnych błędów) i dzięki temu pokonał drugiego Rosjanina Aleksandra SAMARINA i Włocha, Matteo RIZZO, który po programie skróconym był dopiero na 10 pozycji, ale ostatecznie ku zaskoczeniu zajął 3. miejsce.

W konkurencji par tanecznych znakomity występ odnotowała polska para Natalia KALISZEK i Maksym SPODYRIEW. Polacy, trenowani przez byłą mistrzynię świata juniorów Sylwię NOWAK-TRĘBACKĄ, po tańcu rytmicznym zajmowali świetne czwarte miejsce. Utrzymanie go jednak było mało realne, gdyż będący tuż za nimi Rosjanie Wiktoria SINICYNA i Nikita KACAŁAPOW, tracili 1,63 punktu, a ich program dowolny był trudniejszy technicznie od Polaków. Ostatecznie nasi zawodnicy, po bardzo dobrym występie, zajęli 5. miejsce – najlepsze w historii występów polskich par tanecznych w mistrzostwach Europy. Sukces ten jest tym bardziej znaczący, jeśli weźmie się pod uwagę to, w jakich warunkach polscy łyżwiarze figurowi przygotowują się do najważniejszych zawodów. Mistrzami w kategorii par tanecznych zostali, po raz piąty z rzędu, Francuzi – Gabriella PAPADAKIS i Guillaume CIZERON, którzy wyprzedzili parę rosyjską Aleksandrę STIEPANOWĄ  i Iwana BUKINA oraz włoską parę Charlene GUIGNARD z Marco FABBRI.