ME w siatkówce: Były problemy, ale jest zwycięstwo. Polacy wygrali z Holandią

1 wrz 2023, 21:55

Siatkarze reprezentacji Polski odnieśli drugie zwycięstwo na tegorocznych mistrzostwach Europy. Po dość nieoczekiwanych problemach w pierwszym secie, podopieczni Nikoli Grbicia wykazali się lepszą skutecznością w trzech kolejnych i pewnie wygrali 3:1 z Holandią.

Najpierw problemy, potem skuteczna gra Polaków

Pierwszy set rozpoczął się dość nieoczekiwanie, bowiem Holendrzy nie chcieli oddać wypracowanej 2-punktowej przewagi. Polacy nie byli w stanie wyjść na prowadzenie choćby na chwilę i choć wynik przez całą partię był mocno na styku, biało-czerwoni nie mieli pomysłu na skutecznych rywali. W efekcie holenderscy siatkarze wygrali 25:23.

Drugi set był najlepszą z możliwych odpowiedzi Polaków na to, co spotkało ich w pierwszej partii. Od stanu 8:5 biało-czerwoni nie zmniejszyli swojej przewagi nad Holendrami do mniejszego dystansu, a do tego niemal w każdej kolejnej akcji powiększali różnicę punktową. Set zakończył się pogromem – zawodnicy Nikoli Grbicia wygrali 25:13.

Do pewnego momentu trzeciego seta Holenderom udawało się dotrzymać kroku naszym siatkarzom. Taki stan rzeczy utrzymał się jednak do stanu 8:8. Od akcji na 9:8 dla Polaków ich dominacja ponownie potwierdzała się wraz z każdą kolejną akcją. W konsekwencji dało to wygranie drugiego seta w stosunku 25:19.

Czwartego seta lepiej zaczęli Holenderzy, prowadząc 4:1, ale Polacy szybko odrobili straty i po chwili prowadzili już 6:5. Później na parkiecie przewagę mieli nasi siatkarze, którzy co prawda nie osiągnęli takiej przewagi jak w dwóch poprzednich setach, ale była ona wystarczająca, aby dowieźć prowadzenie do końca. Biało-czerwoni wygrali 25:22 i cały mecz 3:1.

Holandia vs Polska 1:3 (25:23, 13:25, 19:25, 22:25)

Po dwóch rozegranych spotkaniach polscy siatkarze z kompletem punktów zajmują pierwsze miejsce w tabeli grupy C. Przed biało-czerwonymi jeszcze trzy grupowe mecze – z Macedonią Północną (3 września), Danią (5 września) i Czarnogórą (6 września).