Monika Soćko mistrzynią Europy. Wielki sukces polskiej szachistki

31 sie 2022, 19:25

Złoty medal dla Moniki Soćko na szachowych mistrzostwach Europy w Pradze. Wygranie tytułu to największy sukces w historii startów 44-letniej zawodniczki w całej karierze. To jednak nie koniec szans dla biało-czerwonych. Szanse, aby stanąć na podium, ma również Aleksandra Malcewska.

To największy sukces Moniki Soćko w całej sportowej karierze

Liga Typerów Polski-Sport.plŚwietnie potoczył się czeski turniej dla Moniki Soćko. Zawodniczka rozstawiona z numerem siódmym od początku mistrzostw znajdowała się w ścisłej czołówce. Już w ósmej rundzie Polka uzyskała samodzielne prowadzenie i utrzymała je do końca rozgrywek. Reprezentantka naszego kraju Soćko w ostatniej partii zremisowała Ormianką Lilit Mkrtchian z Armenii.

W związku z tym, że w pojedynku Aleksandry Malcewskiej z Azerką Gunnay Mammadzadą również padł remis, Polka została nową mistrzynią Europy. Dla 44-letniej zawodniczki to największy sukces w całej jej sportowej karierze. Jak dotąd Soćko udało się zdobyć jeden medal na ME. Zawodniczka w Rijece w 2010 roku stanęła na najniższym stopniu podium. Warto dodać, że Soćko jest pierwszą Polką w historii, która otrzymała tytuł arcymistrza szachowego (2008 rok).

To trzeci medal dla Polski, a pierwszy złoty, w rozgrywanych od 2000 roku mistrzostwach Starego Kontynentu. Rok temu brązowy krążek na turnieju w rumuńskim Jassy zdobyła Oliwia Kiołbasa.

Liga Typerów Polski-Sport.plNależy również podkreślić, że z Pragi nasi szachiści mogą wrócić z jeszcze jednym medalem. Cały czas w walce o miejscu na podium liczy się Aleksandra Malcewska. Urodzona w Rosji zawodniczka od 22 maja startuje jako reprezentantka naszego kraju. Pozostałe Polki zajmują dalsze lokaty. Łącznie w Pradze rywalizują 123 szachistki z 28 federacji.

Jan-Krzysztof Duda ponownie zachwyca. Wygrał turniej z cyklu Grand Chess Tour

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA