MŚ 2022 Katar: Grupa D (przedstawienie drużyn)

Aktualizacja: 28 wrz 2022, 12:11
5 wrz 2022, 11:00

Grupa D:

  1. Francja
  2. Australia
  3. Dania
  4. Tunezja

• Francja

Francja
Fot. A.RICARDO / Shutterstock.com

Francuzi będą bronić tytułu mistrza świata z 2018 roku. Na turnieju rozgrywanym w Rosji spotkali się w finale z Chorwacją i pewnie zwyciężyli 4:2. Była to druga wygrana na mundialu w historii tej reprezentacji. Wcześniej dokonali tego wyczynu w roku 1998, kiedy byli gospodarzami całej imprezy.

Taką samą ilością triumfów mogą pochwalić się na mistrzostwach Europy. Ostatni raz w roku 2000 na turnieju w Holandii i Belgii oraz w roku 1984 także jako gospodarze. Olivier Giroud jest drugi w klasyfikacji najlepszych strzelców reprezentacji Francji z 46. bramkami na koncie. Do pierwszej pozycji brakuje mu 5 trafień, którą wciąż zajmuje Thierry Henry.

Największy sukces: mistrzostwo świata (2018, 1998), mistrzostwo Europy (2000, 1984)
Ranking FIFA: 4. miejsce
Trener: Didier Deschamps
Przydomek: Les Bleus (Niebiescy), Les Tricolores (Trójkolorowi)

• Australia

Australia
Fot. Tramp57 / Shutterstock.com

Australijczycy regularnie występują na mistrzostwach świata od 2006 roku. Właśnie wtedy wywalczyli swój najlepszy rezultat, docierając do ⅛ finału. Z turnieju wyeliminowali ich Włosi po bramce Francesco Tottiego w samej końcówce spotkania. We wszystkich pozostałych mistrzostwach w jakich brali udział, kończyli turniej na fazie grupowej.

Do 2004 roku występowali w Pucharze Oceanii i cztery razy sięgali po mistrzostwo w latach 2004, 2000, 1996 i 1980. Następnie występowali już w Pucharze Azji, gdzie jako gospodarz zwyciężyli w całych rozgrywkach w roku 2015.

Największy sukces: mistrzostwo w Pucharze Azji (2015)
Ranking FIFA: 39. miejsce
Trener: Graham Arnold
Przydomek: Socceroos (Kangury)

• Dania

Dania
Fot. A.RICARDO / Shutterstock.com

Duńczycy największy sukces na mistrzostwach świata osiągnęli w 1998 roku na turnieju we Francji. Dotarli wtedy do ćwierćfinału, gdzie ulegli 3-2 Brazylijczykom. Ostatni mundial w Rosji zakończyli na ⅛ finału. Tylko raz w historii udziału na mistrzostwach nie wyszli z fazy grupowej i miało to miejsce w 2010 roku w RPA.

Reprezentacja Danii najlepiej zaprezentowała się na mistrzostwach Europy w 1992 roku rozgrywanych w Szwecji. W spotkaniu finałowym pokonali 2:0 Niemców i sięgnęli po historyczny triumf na EURO. Do zwycięstwa poprowadził ich Henrik Larsen. Duński pomocnik zdobył 3 bramki w całym turnieju i znalazł się na szczycie klasyfikacji strzelców.

Największy sukces: mistrzostwo Europy (1992)
Ranking FIFA: 10. miejsce
Trener: Kasper Hjulmand
Przydomek: De Rød-Hvide (Czerwono-Biali), Olsen-Banden (Gang Olsena)

• Tunezja

Tunezja
Fot. Sergey Mikheev / Shutterstock.com

Tunezyjczycy jeszcze nigdy nie wyszli z fazy grupowej na mistrzostwach świata, a ostatni raz występowali na mundialu w Rosji w 2018 roku. Co ciekawe w 1998 roku polski szkoleniowiec Henryk Kasperczak wprowadził Tunezje na mundial po 20 latach nieobecności. Jednak po dwóch pierwszych, przegranych spotkaniach grupowych został zdymisjonowany.

Tunezja największe sukcesy w Pucharze Narodów Afryki osiągnęła w 2004, kiedy byli gospodarzami całych rozgrywek. W finale pokonali reprezentację Maroko 2:1 i sięgnęli po końcowy triumf. Na stadionie w Radis spotkanie na żywo obejrzało 65 tysięcy widzów.

Największy sukces: wygrana w Pucharze Narodów Afryki (2004)
Ranking FIFA: 30. miejsce
Trener: Mondher Kebaier
Przydomek: نسور قرطاج, nasur qirtaj (Orły Kartaginy)

Zakłady i Typy na mundial w Katarze. Które zespoły awansują do fazy pucharowej?

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA