MŚ 2022 Katar: Grupa F (przedstawienie drużyn)

Aktualizacja: 28 wrz 2022, 12:22
5 wrz 2022, 11:00

Grupa F:

  1. Belgia
  2. Kanada
  3. Maroko
  4. Chorwacja

• Belgia

Belgia
Fot. Goncharovaia / Shutterstock.com

Belgowie osiągnęli najlepszy wynik na mistrzostwach świata podczas ostatniej edycji. Na mundialu w Rosji zdobyli brązowe medale, pokonując Anglików w meczu o 3. miejsce. Wcześniej ich najlepszym wynikiem było dotarcie do ćwierćfinału na Mistrzostwach Świata w Brazylii w 2014 roku.

Na mistrzostwach Europy najlepiej zaprezentowali się podczas turnieju rozgrywanego we Włoszech w 1980 roku. Dotarli do samego finału, gdzie polegli z reprezentacją RFN 2:1. Na ostatnim EURO pożegnali się z turniejem już w ćwierćfinale, gdyż lepsi okazali się Włosi, którzy ostatecznie triumfowali w całych rozgrywkach.

Największy sukces: brązowy medal mistrzostw świata (2018), srebrny medal mistrzostw Europy (1980)
Ranking FIFA: 2. miejsce
Trener: Roberto Martinez
Przydomek: De Rode Duivels (Czerwone Diabły)

• Kanada

Kanada
Fot. Sergei Bachlakov / Shutterstock.com

Kanadyjczycy dopiero po raz 2. w historii wystąpią na mistrzostwach świata. Wcześniej dostąpili tego zaszczytu w 1986 roku i zakończyli swoje zmagania na fazie grupowej. Po 36 latach ponownie będą mieli okazję pokazać się całemu światu na mundialu w Katarze. Reprezentacja Kanady ma również pewny występ na kolejnych mistrzostwach, gdyż będzie jednym ze współorganizatorów turnieju.

Kanada występuje również w Złotym Pucharze CONCACAF. Największy sukces odnieśli w 2000 roku, kiedy sięgnęli po mistrzostwo. W finale pokonali Kolumbijczyków 2:0, a najlepszym strzelcem turnieju został Carlo Corazzin. Kanadyjczyk popisał się czterema bramkami i poprowadził swoją reprezentację do końcowego triumfu.

Największy sukces: wygrana w Złotym Pucharze CONCACAF (2000)
Ranking FIFA: 43. miejsce
Trener: John Herdman
Przydomek: The Canucks (Orki), Les Rouges (Czerwoni)

• Maroko

Maroko
Fot. A.RICARDO / Shutterstock.com

Marokańczycy jako pierwsza reprezentacja z Afryki awansowała do fazy pucharowej na mistrzostwach świata. Dokonali tego wyczynu na mundialu w 1986 roku i odpadli w ⅛ finału z reprezentacją RFN. Był to ich największy sukces i nigdy więcej go nie powtórzyli. Na wszystkich pozostałych mistrzostwach kończyli swoje zmagania na fazie grupowej.

Reprezentacja Maroka najlepiej wspomina triumf w Pucharze Narodów Afryki w 1976 roku. Finał został rozegrany w formie zmagań grupowych. Po dwóch zwycięstwach z Egiptem, Nigerią i remisem z Gwineą zostali najlepszą afrykańską drużyną. W ostatniej edycji odpadli już w ⅛ finału, przegrywając po serii rzutów karnych z Beninem.

Największe sukcesy: wygrana w Pucharze Narodów Afryki (1976)
Ranking FIFA: 23. miejsce
Trener: Jalel Kadri
Przydomek: Igrzamn n Atlasi (Lwy Atlasu)

• Chorwacja

Chorwacja
Fot. Sergey Mikheev / Shutterstock.com

Reprezentacja Chorwacji było rewelacją ostatnich Mistrzostw Świata w Rosji, gdzie dotarli do samego finału. Tam jednak musieli uznać wyższość Francuzów, przegrywając 4:2. Chorwaci musieli zadowolić się srebrnymi medalami, ale i tak był to historyczny sukces. W 1998 roku sięgnęli po brązowe medale, zajmując ostatnie miejsce na podium na turnieju we Francji.

Na mistrzostwach Europy występują nieprzerwanie od 2004 roku, a ich najlepszym rezultatem był awans do ćwierćfinału. Dokonali tego w latach 1996 i 2008. Symbolem reprezentacji Chorwacji jest Luka Modrić, który występuje w narodowych barwach od 2006 roku. 37-latek jest rekordzistą pod względem występów w kadrze (152).

Największy sukces: srebrne medale na mistrzostwach świata (2018)
Ranking FIFA: 15. miejsce
Trener: Zlatko Dalić
Przydomek: Vatreni (Ogniści)

Zakłady i Typy na mundial w Katarze. Które zespoły awansują do fazy pucharowej?

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA