MŚ 2022 Katar: Grupa G (przedstawienie drużyn)

Aktualizacja: 28 wrz 2022, 12:28
5 wrz 2022, 11:00

Grupa G:

  1. Brazylia
  2. Serbia
  3. Szwajcaria
  4. Kamerun

• Brazylia

Brazylia
Fot. Jefferson Bernardes / Shutterstock.com

Żadna inna reprezentacja na świecie nie wygrała mistrzostw świata tyle razy co Brazylijczycy (5). Kanarki dokonywały tego w latach: 2002, 1994, 1970, 1962, 1958. Dodatkowo dwukrotnie zdobyli srebrne medale. Jednak od 2006 roku nie potrafią nawiązać do swoich najlepszych występów, a ich najlepszym rezultatem było zajęcie 4. miejsce na mundialu rozgrywanym w ich kraju.

Brazylia jest również trzecią najlepszą reprezentacją pod względem zwycięstw w Copa America (9). Wyprzedzają ich Urugwajczycy i Argentyńczycy, którzy aż 15 razy zdobywali złote medale. Na ostatnim turnieju reprezentacja Brazylii uległa w finale Argentynie i musiała zadowolić się drugim miejscem. W klasyfikacji strzelców Brazylijczyków wciąż prowadzi legendarny Pele, lecz Neymar potrzebuje jedynie 3 trafień, aby wyrównać jego rekord.

Największy sukces: mistrzostwa świata (2002, 1994, 1970, 1962, 1958)
Ranking FIFA: 1. miejsce
Trener: Tite
Przydomek: Canarinhos (Kanarki), Verde-Amarela (Zielono-Żółci)

Serbia

Serbia
Fot. Ska_Zka / Shutterstock.com

Serbowie występowali wcześniej na mundialu jako Federalna Republika Jugosławii oraz Serbia i Czarnogóra. Dopiero od 2010 roku występują pod obecną nazwą, a ich najlepszym rezultatem od tego czasu była gra w fazie grupowej. Na ostatnich mistrzostwach świata wygrali z Kostaryką, lecz ulegli Szwajcarii oraz Brazylii.

Serbowie jeszcze nie mieli okazji występować na mistrzostwach Europy jako autonomiczne państwo. Jedynie jako Federalna Republika Jugosławii wzięli udział w EURO rozgrywanym w Belgii i Holandii w 2000 roku. Zakończyli wtedy swoje zmagania na ćwierćfinale, gdzie polegli 6:1 z Holandią. Rekordzistą pod względem bramek (46) jest Aleksandar Mitrović. Serbski napastnik na co dzień występuje w Premier League, broniąc barw Fulham.

Największe sukcesy: ćwierćfinał mistrzostw Europy jako FRJ (2000)
Ranking FIFA: 25. miejsce
Trener: Dragan Stojković
Przydomek: Орлови (Orły)

Szwajcaria

Szwajcaria
Fot. Anton Gvozdikov / Shutterstock.com

Reprezentacja Szwajcarii aż trzykrotnie awansowała do ćwierćfinału, lecz za każdym razem na typ etapie kończyła swój udział w mistrzostwach świata. Trzeba przyznać, że jest to już zamierzchła historia, gdyż dokonali tego w latach: 1954, 1938 i 1934. Ostatni udział na mundialu w Rosji zakończyli na ⅛ finału, przegrywając z 1:0 ze Szwecją.

Najlepszy wynik na mistrzostwach Europy wykręcili na ostatnim rozgrywanym turnieju. Tam również dotarli do ćwierćfinału i musieli uznać wyższość Hiszpanów. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była seria rzutów karnych, którą lepiej wykonywali ich rywale. Xherdan Shaqiri znajduje się na trzeciej pozycji w klasyfikacji występów w kadrze (106). Do pierwszej pozycji brakuje mu 12 meczów.

Największy sukces: ćwierćfinał mistrzostw świata (1954, 1938, 1934)
Ranking FIFA: 16. miejsce
Trener: Murat Yakin
Przydomek: Rossocrociati (Czerwoni Krzyżowcy)

Kamerun

Kamerun
Fot. AGIF / Shutterstock.com

Kameruńczycy najlepiej będą wspominać mistrzostwa świata rozegrane w 1990 roku we Włoszech, gdzie dotarli do ćwierćfinału. Tam dopiero po dogrywce ulegli Anglikom i pożegnali się z turniejem. Na ostatnim mundialu nie mogliśmy ich oglądać, gdyż nie zdołali się zakwalifikować do głównego turnieju.

Kamerun jest drugą reprezentacją, która najczęściej triumfowała w Pucharze Narodów Afryki. Ostatni raz ta sztuka udała im się w 2017 roku. W sumie aż pięciokrotnie zdobywali złote medale, a lepszy pod tym względem jest tylko Egipt (7). Ostatni turniej rozgrywany w 2021 roku zakończyli na ostatnim stopniu podium.

Największy sukces: wygrana w Pucharze Narodów Afryki (2017, 2002, 2000, 1988, 1984)
Ranking FIFA: 38. miejsce
Trener: Rigobert Song
Przydomek: Les Lions indomptables (Nieposkromione Lwy)

Zakłady i Typy na mundial w Katarze. Które zespoły awansują do fazy pucharowej?

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA