MŚ 2022 Katar: Grupa H (przedstawienie drużyn)

Aktualizacja: 28 wrz 2022, 12:33
5 wrz 2022, 11:00

Grupa H:

  1. Portugalia
  2. Ghana
  3. Urugwaj
  4. Korea Południowa

• Portugalia

Portugalia
Fot. AGIF / Shutterstock.com

Portugalczycy najlepiej w mistrzostwach świata zaprezentowali się podczas turnieju w 1966 roku rozgrywanego w Anglii. Wywalczyli wtedy brązowe medale, pokonując ZSRR w meczu o trzecie miejsce. Jednak w XXI wieku nie prezentowali się już tak imponująco. Najlepiej poradzili sobie podczas mundialu w 2006 roku w Niemczech, gdzie zakończyli zmagania na czwartej pozycji. Na ostatnich mistrzostwach już w ⅛ finału ulegli Urugwajowi.

Na swój największy sukces musieli czekać aż do 2016 roku, kiedy zdobyli mistrzostwo Europy we Francji. W finałowym pojedynku pokonali gospodarzy turniej po bramce Bebe, a Cristiano Ronaldo i spółka mogli wznieść trofeum za wygranie EURO w górę. Kapitan reprezentacji Portugalii dalej śrubuje rekord występów w narodowych barwach (189), jak i strzelonych bramek (117).

Największy sukces: mistrzostwo Europy (2016)
Ranking FIFA: 9. miejsce
Trener: Fernando Santos
Przydomek: Os Navegadores (Nawigatorzy)

• Ghana

Kamerun
Fot. Cyril Hou / Shutterstock.com

Reprezentacja Ghany ostatni raz występowała na mundialu w 2014 roku i zakończyła swoje zmagania na fazie grupowej. Najlepszy wynik wywalczyli podczas turnieju w RPA w 2010 roku, docierając do ćwierćfinału. Na tym etapie musieli uznać wyższość Urugwaju. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była seria jedenastek, które lepiej wykonywali piłkarze z Ameryki Południowej.

Ghańczycy największe sukcesu w Pucharze Narodów Afryki święcili 40 lat temu, kiedy ostatni raz sięgali po mistrzostwo w roku 1982. Wcześniej zdołali tego dokonać w latach 1978, 1965 oraz 1963. W ostatniej edycji zaskakująco zakończyli swój udział już na fazie grupowej.

Największy sukces: wygrana w Pucharze Narodów Afryki (1982, 1978, 1965, 1963)
Ranking FIFA: 52. miejsce
Trener: Otto Addo
Przydomek: The Black Stars (Czarne Gwiazdy)

• Urugwaj

Urugwaj
Fot. Alizada Studios / Shutterstock.com

Urugwajczycy należą do zaszczytnego grona, które święciło zdobycie mistrzostwa świata. Ostatni raz dokonali tego ponad 70 lat temu w 1950 roku i nigdy nie byli w stanie nawiązać do sukcesów z początku XX wieku. Wcześniej wygrywali również w 1930 roku. Ostatni mundial zakończyli na etapie ćwierćfinału, gdyż lepsi okazali się Francuzi.

Urugwaj jest niezwykle utytułowaną reprezentacją, jeśli chodzi o występy w Copa America. Wygrywali cały turniej aż 15-krotnie i wraz z Argentyną są rekordzistami w tej klasyfikacji. Ostatni raz zdobyli złote medale w 2011 roku, a ich poprzedni udział w tych rozgrywkach zakończył się już na etapie ćwierćfinału. Rekordzistą pod względem strzelonych bramek w narodowych barwach (68) jest Luis Suarez, który będzie chciał poprawić ten wynik w Katarze.

Największy sukces: mistrzostwo świata (1950, 1930)
Ranking FIFA: 13. miejsce
Trener: Diego Alonso
Przydomek: La Celeste (Błękitni)

• Korea Południowa

Korea Południowa
Fot. Mikolaj Barbanell / Shutterstock.com

Koreańczycy najlepiej zaprezentowali się podczas mundialu w 2002 roku, kiedy byli współorganizatorami turnieju. Dotarli wtedy aż do półfinału, gdzie ulegli Niemcom, a w meczu o 3. miejsce musieli uznać wyższość reprezentacji Turcji. Na ostatnich mistrzostwach rozgrywanych w Rosji zakończyli swój udział na fazie grupowej.

Reprezentacja Korei Południowej zdobywała również Puchar Azji, ale było to bardzo dawno temu. Dwukrotnie triumfowali w latach 1960 i 1956. Nigdy więcej ta sztuka im się nie udała, a na ostatnim turnieju w 2019 roku odpadli już na etapie ćwierćfinału.

Największy sukces: wygrana w Pucharze Azji (1960, 1956)
Ranking FIFA: 28. miejsce
Trener: Paulo Bento
Przydomek: The Reds (Czerwoni)

Zakłady i Typy na mundial w Katarze. Które zespoły awansują do fazy pucharowej?

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA