Strona główna Sporty zimowe Skoki narciarskie MŚ Falun: Świetny Ziobro! Stoch i Murańka kompletnie zawiedli!

MŚ Falun: Świetny Ziobro! Stoch i Murańka kompletnie zawiedli!

1

Za nami konkurs pierwszy konkurs indywidualny podczas rozgrywanych w Falun Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Pierwszym mistrzem świata został Rune Velta, który o 0,4 pkt pokonał drugiego Severina Freunda! Najlepszy z Polaków – Jan Ziobro – zajął 8. miejsce!

Jako pierwszy z biało-czerwonych na belce startowej pojawił się najmłodszy w konkursowej kadrze – Klemens Murańka. Polak skoczył bardzo dobrze, bo 92 m uzyskane przez niego dawało mu przez długi czas prowadzenie, a na zakończenie serii – 10. miejsce!

Chwilę po nim na skoczni zaprezentował się Jan Ziobro, który również bardzo pozytywnie zaskoczył. 91,5 m, które uzyskał dawało mu miejsce zaraz za Murańką, ze stratą tylko 0,8 pkt! Dość powiedzieć, że po “30” zawodników na czele była dwójka skoczków z orzełkiem na piersi.

Kompletnie zawiódł Piotr Żyła. Popularny “wewiór”, który błyszczy na treningach ponownie spalił się w konkursie, nie wchodząc nawet do drugiej serii! Już po wyjściu z progu można było zauważyć problemy, które skutkowały lądowaniem przed punktem konstrukcyjnym – na 89,5m – które dało ostatecznie 34. miejsce.

Zawiódł również Kamil Stoch. Gdy wydawało się, że po serii próbnej, gdzie był 3. wszystko wróciło do normy, to w pierwszej serii wróciło do normy… krótkich skoków na średniej skoczni w Falun. 90 m, które uzyskał zabrało szanse na walkę o medal i dało ostatecznie 16. miejce przed walką w drugiej serii.

Chwilę później Stoch również nie zachwycił. Uzyskane 89 m pozwoliło na zajęcie tylko 16. miejsca… ex equo z Klemensem Murańką, który tym razem skoczył tylko 88 m i spadł w kalsyfikacji.

W drugiej serii ponownie świetnie skoczył Jan Ziobro. Lądowanie na 91,5 m spowodowało awans o 4 lokaty i finalnie 8. miejsce!

W konkursie o 0,4 pkt nad Severinem Freundem triumfował Rune Velta. Obaj uzyskali bardzo podobne odległości 96 i 95,5 m, a o złocie decydowały noty sędziowskie i punkty za wiatr. Na najniższym stopniu podium zmieścił się jeszcze Austriak Stefan Kraft.

1 komentarz