MŚ w kajakarstwie. Polska czwórka już z kwalifikacją olimpijską

23 sie 2023, 19:33

Polski kajakarki ponowni najlepsze. Czwórka w składzie Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto pewnie wygrała przedbieg w rywalizacji na 500 metrów podczas mistrzostw świata w Duisburgu. Tym samym nasze zawodniczki zapewniły sobie miejsce w piątkowym finale A, ale także zdobyły kwalifikację olimpijską na igrzyska w Paryżu.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Wyjazdy na IO w Paryżu może wywalczyć 18 zawodników

W środę wystartowały MŚ w kajakarstwie, w których rywalizacja toczy się także o kwalifikacje olimpijskie do przyszłorocznych IO w Paryżu. Z każdego kraju udział we francuskiej imprezie będzie mogło nawet po osiemnastu zawodników. Pierwsze cztery miejsca zajęły już Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto, które  wygrały rywalizację w eliminacyjnej grupie drugiej i uzyskały awans do finału A. Nasz zawodniczki wyścig zakończyły z czasem 1:31.457 i wyprzedziły Dunki oraz Meksykanki.

Jest duża szansa, że w finale mężczyzn również zobaczymy polską czwórkę. W środę nasi reprezentanci w kładzie Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Sławomir Witczak i Wiktor Leszczyński zajęli drugie miejsce w swoim przedbiegu i uzyskując szósty czas eliminacji. W tej konkurencji nie było możliwości bezpośredniego awansu do finału, więc kajakarze popłyną  w półfinale. Tam będą mogli walczyć o miejsce w finałowym wyścigu.

W środę kwalifikację do finału wywalczyły w rywalizacji dwójek na 200 metrów Martyna Klatt i Helena Wiśniewska. W finale popłyną w piątek, a już w czwartek rozpoczną rywalizację na 500 metrów. Natomiast Oleksia Koliadych i Dorota Borowska pewnie wygrały swoje przedbiegi w rywalizacji na 200 metrów. Obie w piątek popłyną najpierw w półfinałach.

Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Sławomir Witczak i Wiktor Leszczyński

Pozostałe wyniki polskich zawodników na MŚ w Duisburgu

Z kolei do finału rywalizacji w K1 na 1000 metrów pewnie awansowała Justyna Iskrzycka, która z dużą przewagą wygrała swój przedbieg i w sobotę będzie miała szansę na zdobycie medalu. Bardzo dobrze w C1 1000 metrów zaprezentował się także Wiktor Głazunow. Polak, który walczy na tym dystansie nie tylko o medal, ale i kwalifikację olimpijską był najszybszy w swoim przedbiegu i pewnie awansował do półfinału.

Pozostali reprezentanci Polski też pokazali się w środowych przedbiegach z dobrej strony. Katarzyna Szperkiewicz i Sylwia Szczerbińska w C2 500 m zajęły drugie miejsce, Katarzyna Kołodziejczyk (K1 500 m), Jakub Michalski (K1 200 m), Dominik Nowacki (C1 500 m) i Kacper Sieradzan i Adrian Kłos (C2 1000 m) trzecie, Rafał Rosolski (K1 1000 m) czwarte, a Magda Stanny i Amelia Braun (C2 200 m) szóste.

Źródło: Materiały prasowe

MŚ Budapeszt. Kryscina Cimanouska w półfinale na 200 m, pozostali Polacy odpadli