Nie było niespodzianki. Polki przegrywają na inaugurację Billie Jean King Cup

10 lis 2022, 08:19

Tenisistki reprezentacji Polski przegrały z Amerykankami na inaugurację tegorocznej edycji turnieju Billie Jean King Cup. Choć w rywalizacji indywidualnej szanse były wyrównane, w decydującym pojedynku w grze podwójnej zawodniczki z USA były bezlitosne.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

W tegorocznej edycji turnieju reprezentantki Polski prowadzone przez kapitana Dawida Celta muszą sobie radzić bez Igi Świątek. Billie Jean King Cup rozpoczynał się zaledwie dzień po udziale najlepszej polskiej tenisistki w WTA Finals 2022. Z tego powodu już jakiś czas temu zapowiedziała, że nie weźmie udziału w rywalizacji.

Zażarta walka Magdaleny Fręch z Daniele Collins

Jako pierwsza mecz rozgrywała Magdalena Fręch (116. WTA), która mierzyła się ze znacznie wyżej notowaną Daniele Collins (14. WTA). W pierwszym secie Polka pokazała się z dobrej strony, ale zdecydowało doświadczenie Amerykanki, która dwukrotnie przełamała polską tenisistkę i wygrała 6:4.

Drugi set toczył się pod znakiem gem za gem. Magdalena Fręch udanie odpowiadała na każdą wygraną partię przez Collins, a od stanu 3:3 popisywała się świetną skutecznością. Polka najpierw przełamała znacznie wyżej notowaną przeciwniczkę, a w dziewiątym gemie zapewniła sobie wygraną partię 6:3 przy własnej serwisie.

Trzeci gem był za to niezwykle wyrównany. Podczas godzinnego boju żadnej z zawodniczek nie udało się odskoczyć od rywalki co najmniej dwa gemy, dlatego do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. Do stanu 3:2 Fręch mogła mieć nadzieję na walkę o zwycięstwo, ale później punkty zdobywała już tylko Collins. Amerykanka wygrała tę partię 7:2 i cały mecz 2:1.

Udany rewanż Magdy Linette nad Madison Keys

W drugim polsko-amerykańskim starciu nasza zawodniczka również nie była faworytką. Magda Linette (49. WTA) grała z Madison Keys (11. WTA) i liczyła na rewanż sprzed niemal miesiąca, kiedy to w Guadalajarze Amerykanka dość gładko wygrała. Środowy pojedynek lepiej rozpoczęła Polka – wyszła na prowadzenie 3:0 i choć dała się dogonić do stanu 4:4, w dziesiątym gemie przełamała przeciwniczkę i wygrała 6:4.

W drugim secie lepszą skutecznością wykazywała się Keys, która od stanu 2:1 nie dała Linette możliwości na doprowadzenie choćby do remisu. W kolejnych partiach gra była niemal jednostronna – obie tenisistki wygrywały gemy po swoich serwisach, co ostatecznie zakończyło się wygraną Amerykanki 6:4.

Decydujący set rozpoczął się od przełamania po obu stronach. Od stanu 2:2 Magda Linette pokazywała jednak znacznie skuteczniejszy tenis. Choć każda z partii była niezwykle wyrównana, Polka dwukrotnie przełamała rywalkę i przy pierwszej piłce meczowej zapewniła sobie wygraną 6:2.

Wyraźna przegrana Polek w deblu

Przed rozpoczęciem deblowego starcia opiekunowie obu reprezentacji zdecydowali się na roszady w składach. Dawid Celt zrezygnował z usług Katarzyny Kawy na rzecz Magdy Linette, natomiast jego amerykańska odpowiedniczka wybrała duet Coco Gauff – Caty McNally. Polka w parze z Alicją Rosolską musiały jednak uznać wyraźną przewagę rywalek z USA.

W pierwszym secie Polki nie miały zbyt wiele do powiedzenia. Pierwszego i jedynego gema wygrały dopiero po przegraniu pięciu poprzednich i ostatecznie uległy 1:6. W drugim secie było tylko nieco lepiej – reprezentantki Polski wygrały dwie partie, a znacznie skuteczniejsze Amerykanki i tym razem pokazały klasę, wygrywając 6:2.

Ostatecznie rywalizacja Polski z USA zakończyła się wygraną amerykańskich tenisistek 2:1. W czwartek biało-czerwone zagrają z zawodniczkami z Czech o możliwy awans do fazy pucharowej. Aby było to możliwe, istotny będzie również rezultat bezpośredniego starcia reprezentantek Stanów Zjednoczonych z naszymi południowymi sąsiadami.

Polska – Stany Zjednoczone 1:2
● Daniele Collins – Magdalena Fręch 6:4, 3:6, 7:6(2)
● Madison Keys – Magda Linette 4:6, 6:4, 2:6
● Coco Gauff / Caty McNally – Magda Linette / Alicja Rosolska 6:1, 6:2

Iga Świątek zgarnęła prestiżową nagrodę. „Redefiniuje perfekcję”