Novak Djoković finalistą ATP Finals! Serb w pogoni za rekordem Federera

19 lis 2022, 17:30

Novak Djoković został pierwszym finalistą kończącego zmagania w tym sezonie turnieju ATF Finals. W półfinale serbski tenisista po niezwykle emocjonującym starciu pokonał Taylora Fritza, który postanowił bardziej utytułowanemu rywalowi bardzo trudne warunki.

W fazie grupowej ATP Finals Novak Djoković był bezbłędny. Najpierw pokonał 6:4, 7:6(4) Stefanosa Tsitsipasa, następnie wygrał 6:4, 6:1 z Andriejem Rublowem, a na koniec tej fazy pokonał 6:3, 6:7(5), 7:6(2) Daniiła Miedwiediewa. Taylor Fritz wygrywał z kolei z Rafaelem Nadalem (7:6(3), 6:1) i Felixem Augerem-Aliassime (7:6(4), 6:7(5), 6:2), a także przegrał z Casperem Ruudem (3:6, 6:4, 6:7(6)).

Djoković lepszy od Fritza

Pierwszy set półfinałowego starcia był wyrównany przez cały czas jego trwania. Obaj tenisiści po jednym razie zdołali przełamać przeciwnika, a do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. Skuteczniejszy był w nim Djoković, który wygrał 7:5 i wyszedł na prowadzenie w całym spotkaniu.

Na początku drugiego seta Fritz wypracował sobie przewagę dwóch gemów, którą utrzymywał do stanu 5:3. Amerykanin przegrał jednak własny serwis w kluczowym, dziesiątym gemie, dzięki czemu Djoković był w stanie wyrównać i ponownie doprowadzić do tie-breaka. Serb i tym razem był lepszy – wygrał seta dzięki czwartemu w tej partii przełamaniu Fritza.

Djoković goni Federera

Wygrana z Amerykaninem sprawiła, że Novak Djoković po raz ósmy w karierze stał się finalistą ATP Finals. Pierwsze pięć takich okazji kończyły się jego zwycięstwem (2008, 2012, 2013, 2014, 2015). W dwóch ostatnich przypadkach musiał jednak uznać wyższość rywali – w 2016 roku Andy’ego Murraya, a w 2018 Alexandra Zvereva.

Jeśli Djoković wygra w finale ATP Finals 2022, zrówna się z Rogerem Federerem pod względem zwycięstw w ostatnim turnieju kalendarzowego roku. Szwajcar triumfował sześć razy, a po raz ostatni w 2011 roku.

W sobotni wieczór Novak Djoković pozna rywala, z którym zagra w finale turnieju. O to miano w drugim półfinale powalczą Casper Ruud i Andriej Rublow.