PlusLiga: Jastrzębski Węgiel mistrzem kraju! Fornal wybrany MVP. Pełna dominacja nad ZAKSĄ

Aktualizacja: 11 maj 2023, 00:00
10 maj 2023, 21:56

Jastrzębski Węgiel nowym mistrzem Polski! Drużyna prowadzona przez Marcelo Mendeza w trzecim finałowym starciu PlusLigi rozbiła ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:15, 25:16, 25:13) i potwierdziła swoją dominację w tym sezonie. Tomasz Fornal został wybrany MVP finału.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla w dwóch pierwszych meczach wypracowali sobie sporą przewagę. 3 maja wygrali przed własną publicznością 3:0 (25:20, 25:20, 25:23), natomiast w rozegranym 6 maja rewanżu ponownie byli lepsi, tym razem triumfując 3:1 (24:26, 25:22, 25:15, 25:19).

Totalna dominacja Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym secie gra do pewnego momentu była dość wyrównana. Od stanu 7:7 siatkarze z Jastrzębia-Zdroju sukcesywnie budowali swoją przewagę, nie dając rywalom żadnych szans. Praktycznie z akcji na akcję gospodarze byli coraz bardziej nie do złapania, co zakończyło się ich efektywnym triumfem 25:15.

Drugi set miał podobny przebieg. Do pewnego momentu wynik był zbliżony, lecz tym razem od stanu 5:5 Jastrzębski Węgiel ani razu nie oddał prowadzenia. Do tego regularnie powiększął swoją przewagę i niemal identycznie jak w pierwszej partii, zakończył ją wysokim zwycięstwem – 25:16.

Trzeci set był jeszcze większą dominacją gospodarzy. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla prowadzili w nim od samego początku i potwierdzili swoją dominację, wygrywając 25:13. Fantastyczne zawody w finale PlusLigi rozegrał m.in. Tomasz Fornal, który został nagrodzony tytułem MVP.

Jastrzębski Węgiel vs ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:15, 25:16, 25:13)

Dla Jastrzębskiego Węgla jest to trzecie mistrzostwo Polski w historii – wcześniej triumfował w 2004 i 2021 roku. Obie drużyny zmierzą się ze sobą w tym sezonie jeszcze raz. 20 maja zagrają bowiem w wielkim finale Ligi Mistrzów. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle będzie miała szansę na trzeci puchar z rzędu.

Trzeciemu spotkaniu w Jastrzębiu-Zdroju przyglądał się Nikola Grbić. Selekcjoner biało-czerwonych rozpoczął już intensywne przygotowania do pierwszych spotkań reprezentacji, które odbędą się w dniach 7-11 czerwca. Polacy udadzą się do Japonii, aby wziąć udział w pierwszym turnieju Ligi Narodów i zmierzyć się z Francją, Iranem, Bułgarią i Serbią.

Świderski spotkał się z Grbiciem przed startem sezonu. Terminarz Polaków na 2023 rok