Polak w finale Australian Open! Życiowy sukces Jana Zielińskiego

Aktualizacja: 27 sty 2023, 00:34
26 sty 2023, 08:59

Polscy tenisiści sprawiają bardzo miłe niespodzianki podczas tegorocznej edycji Australian Open. Tym razem wielki sukces osiągnął Jan Zieliński, który wspólnie z Monakijczykiem Hugo Nysem awansowali do finału gry deblowej.

Tegoroczna edycja Australian Open z perspektywy polskich kibiców jest niezwykle udana i co ciekawe, nie z powodu gry Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Znakomicie spisuje się Magda Linette, która w czwartek powalczy o awans do finału w grze singlowej. W decydującej fazie mamy już jednak jednego Polaka.

Pewna wygrana Zielińskiego i Nysa

W czwartkowy poranek Jan Zieliński w parze z Hugo Nysem z Monako awansowali do finału w grze deblowej. Ich rywalami byli Francuzi Jeremy Chardy i Fabrice Martin. Polsko-monakijski duet niemal przez całe spotkanie miał nad nim wyraźną kontrolę.

Pierwszy set był popisem w wykonaniu duetu Zieliński – Nys. Od momentu przełamania w czwartym gemie obaj nie pozostawili rywalom złudzeń i wygrali tę partię 6:3. Bardzo wyrównany był drugi set, w którym gra toczyła się praktycznie punkt za punkt. Ostatecznie to Francuzi byli lepsi, którzy przełamali Polaka i Monakijczyka w decydującym gemie i wygrali 7:5.

Trzeci set był już formalnością dla Zielińskiego i Nysa. Po dwóch przełamaniach przeciwników i ekspresowym wyjściu na prowadzenie 4:0, w ostatnich gemach polsko-monakijski duet nieco spuścił z tonu, ale ostatecznie wygrał decydujące piłki i całego seta 6:2.

Australian Open 2023 – Półfinał debla
Jan Zieliński (Polska) / Hugo Nys (Monako) vs Jeremy Chardy (Francja) / Fabrice Martin (Francja) 6:3, 5:7, 6:2

Zieliński może przejść do historii

Jan Zieliński stanie tym samym przed szansą na zostanie trzecim Polakiem, który wygra Australian Open w grze podwójnej. Wcześniej sztuka ta udawała się Wojciechowi Fibakowi w 1978 roku (w parze z Australijczykiem Kimem Warwickiem) i Łukaszowi Kubotowi w 2014 roku (w duecie ze Szwedem Robertem Lindstedtem).

W wielkim finale Zieliński i Nys zmierzą się z australijskim duetem – Rinkym Hijikatą i Jasonem Kublerem, którzy w półfinale pokonali 6:4, 6:2 Hiszpana Marcela Granollersa i Argentyńczyka Horacio Zeballosa. Finał debla mężczyzn zaplanowano na sobotę.

Ogromny awans Magdy Linette w rankingu WTA. Czy uda się wejść do TOP 20?