To się wydarzyło! Polscy siatkarze wygrywają Ligę Narodów 2023!

23 lip 2023, 21:58

Siatkarze reprezentacji Polski wygrali Ligę Narodów 2023! Podopieczni Nikoli Grbicia po fenomenalnym występie pokonali 3:1 Amerykanów i po raz pierwszy w historii sięgnęli po złoto LN!

Kapitalny mecz i Polacy wygrywają Ligę Narodów

Początek pierwszego seta stanął pod znakiem delikatnej przewagi Polaków, którzy prowadzili 6:3. Amerykanie zdołali jednak odrobić straty do stanu 9:9. Biało-czerwoni utrzymywali jednak 2-3 punkty różnicy nad rywalami i taki stan rzeczy utrzymał się do samego końca. Polscy siatkarze wygrali tę partię 25:23.

Drugi set miał podobny przebieg – to Polacy mieli przewagę, której nie dali sobie wyrywać przez dłuższe fragmenty partii. Amerykanie wyrównali jednak do stanu 18:18 i od tego czasu gra była niezwykle wyrównana. W grze na przewagi skuteczniejsi byli rywale i wyrównali stan rywalizacji, triumfując 26:24.

W trzeciej partii dominacja podopiecznych Nikoli Grbicia była już bezdyskusyjna. Od stanu 6:6 później w grze byli już tylko nasi zawodnicy, a ich przewaga praktycznie z akcji na akcję wzrastała. Ostatecznie wyniosła ona siedem punktów różnicy, czego efektem była wygrana partia 25:18.

Czwarta partia była kolejnym już potwierdzeniem zdecydowanej dominacji Polaków w tym meczu. Biało-czerwoni prowadzili od pierwszej piłki i w trakcie seta wypracowali sobie na tyle dużą przewagę, że nie dali Amerykanom żadnych złudzeń. Nasi siatkarze wygrali 25:18 i sięgnęli po złoto Ligi Narodów!

Polska vs USA 3:1 (25:23, 24:26, 25:18, 25:18)

To pierwszy w historii triumf polskich siatkarzy w Lidze Narodów. Do tej pory wywalczyli srebro w 2021 roku (porażka w finale 1:3 z Brazylią), a także brąz w 2019 (3:0 z Brazylią) i 2022 roku (3:0 z Włochami).

Kolejne mecze Polaków

Teraz przed polskimi siatkarzami nieco ponad miesięczna przerwa, po której rozpoczną zmagania na mistrzostwach Europy, które startują 28 sierpnia. Po ich zakończeniu, pod koniec września biało-czerwoni zainaugurują zmagania w Chinach, których celem będzie kwalifikacja na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Więcej o terminarzu polskiej kadry można przeczytać w poniższym tekście.