Strona główna Sporty zimowe PŚ: Historyczny dla Polski weekend Natalii Maliszewskiej!

PŚ: Historyczny dla Polski weekend Natalii Maliszewskiej!

0
Foto: BP PZLS

Natalia Maliszewska wywalczyła pierwszy w historii polskiego short tracku złoty medal Pucharu Świata. Polka nie znalazła sobie równych podczas rywalizacji na 500 metrów w Calgary, a po niedzielnej rywalizacji na tym dystansie, w której zajęła czwarte miejsce, utrzymała fotel liderki Pucharu Świata na dystansie sprinterskim.

Maliszewska koncertowo prezentowała się już w biegach eliminacyjnych, które – jak na wicemistrzynię świata przystało – przebrnęła z ogromną łatwością. Fantastycznie rozegrała też ćwierćfinał i półfinał, w którym zdołała w znakomitym stylu zaatakować i wyprzedzić Kexin Fan, a następnie utrzymać pozycję, broniąc się przed atakującą Yarą van Kerkhof i ustanawiając nowy rekord Polski na tym dystansie (42,587). Finał również potoczył się po jej myśli. Polka wystartowała idealnie, od razu wychodząc na prowadzenie. Na kolejnych okrążeniach nawet nie pozwoliła rywalkom się do siebie zbliżyć. Wygrała z dużą przewagą, zostając pierwszą w historii polskiego short tracku zawodniczką, która wywalczyła złoty medal na wielkiej imprezie.

W niedzielę Maliszewska zajęła czwarte miejsce. Ćwierćfinał i półfinał zdołała wygrać, ale już finał nie poszedł po jej myśli. Po starcie z trzeciej pozycji Maliszewska została zamknięta między rywalkami. W rezultacie po pierwszym okrążeniu jechała za Larą van Ruijven (Holandia) i Alyson Charles (Kanada). Mimo prób nie zdołała wcisnąć się przed rywalkę, a na ostatnim okrążeniu świetną akcję przeprowadziła jadąca na czwartej pozycji Kexin Fan. Chinka awansowała na drugie miejsce, spychając Polkę na czwartą pozycję.

Pozostali Polacy zajęli bardziej odległe lokaty, choć bez wątpienia pochwalić trzeba sprinterki Nicole Mazur i Patrycję Maliszewską, które rywalizowały w ćwierćfinale. Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w najbliższy weekend w amerykańskim Salt Lake City.

Wyniki Polaków:

Kobiety

500 m (1)

1. Natalia Maliszewska

16. Nicole Mazur

18. Patrycja Maliszewska

1500 m

25. Patrycja Markiewicz

32. Karolina Miłkowska

37. Kamila Stormowska

500 m (2)

4. Natalia Maliszewska

37. Nicole Mazur

1000 m

23. Patrycja Markiewicz

27. Patrycja Maliszewska

31. Karolina Miłkowska

3000 metrów sztafeta

12. Polska

Mężczyźni

500 m (1)

28. Rafał Anikej

32. Łukasz Kuczyński

1500 m

36. Karol Nieścier

37. Paweł Adamski

44. Mateusz Krzemiński

500 m (2)

26. Mateusz Krzemiński

35. Karol Nieścier

41. Łukasz Kuczyński

1000 m

25. Rafał Anikej

29. Szymom Wilczyk

39. Paweł Adamski

Komentarze