PŚ w biegach narciarskich: Staręga punktuje w Are

Aktualizacja: 18 sty 2023, 12:27
18 lut 2020, 18:24

Johannes Klaeb wygrał wtorkowy sprint rozgrywany w szwedzkim Are. Pucharowe punkty zdobył Maciej Staręga!

Polscy biegacze narciarscy nie mogli wskoczyć do czołowej “30” we wszystkich poprzednich zawodach Pucharu Świata. Teraz sytuacja wreszcie odmieniła się. Awans do ćwierćfinału sprintu wywalczył 28. w sesji eliminacyjnej – Maciej Staręga, dla którego są to pierwsze punkty w tym sezonie.

Staręga wywalczył w eliminacjach 28. czas. Polak był o 9 sekund i 9 setnych sekundy gorszym od najlepszego w kwalifikacjach – Johannesa Klaebo z Norwegii (1 minuta, 49 sekund i 64 setne sekundy).

W ćwierćfinale Polak mierzył się w zestawieniu pierwszym. Rywalami naszego zawodnika byli: Johannes Klaebo, Erik Valnes, Adrien Backscheider, Alexander Bolshunov i Richard Jouve. Polak spisał się bardzo dobrze zajmując 4. pozycję z czasem 2 minut, 6 sekund i 45 setnych sekundy tracąc tylko 1 sekundę i 42 setne sekundy do najlepszego w tym biegu Klaebo. Bezpośredni awans do półfinału wywalczył też jego rodak – Valnes (12 setnych sekundy gorzej). Tuż przed Polakiem uplasował się Rosjanin Bolshunov (70 setnych straty). Na 5. i 6. miejscu znaleźli się dwaj Francuzi – Jouve i Backscheider.

Czas polskiego sportowca nie wystarczył na awans do najlepszej dwunastki w roli lucky losera. Wśród nich znalazł się wspominany Bolshunov oraz Valentin Chauvin z Francji (2 minuty, 6 sekund i 34 setne sekundy).

Oprócz tego, bezpośredni awans do półfinału wywalczyli: Denis Spitsov z Rosji (2 minuty, 4 sekundy i 14 setnych sekundy), Francuz – Renaud Jay (2 minuty, 4 sekundy i 42 setne sekundy), Lukas Chanavat z Francji (2 minuty, 4 sekundy i 55 setnych sekundy), Brytyjczyk James Clugnet (2 minuty, 5 sekund i 54 setne sekundy), Simen Hegstad Krueger z Norwegii (2 minuty, 5 sekund i 76 setnych sekundy), Frederico Pellegrino z Włoch (2 minuty, 6 sekund i 13 setnych sekundy), a także Miha Simenc ze Słowenii (2 minuty, 7 sekund i 13 setne sekundy) oraz kolejny z Norwegów – Paal Golberg (2 minuty, 7 sekund i 23 setne sekundy).

W finale oglądaliśmy najlepszych w półfinałach, w skład których weszli: Klaebo, Jay, Golberg, Pellegrino oraz Chanavat i Valnes. W nim najlepiej zaprezentował się Klaebo, który dobiegł na metę z czasem 2 minut, 2 sekund i 63 setnych sekundy. Podium uzupełnił Pellegrino i Jay. Staręga został sklasyfikowany na 19. lokacie.

W sesji kwalifikacyjnej odpadł Dominik i Kamil Bury.