PŚ w Lahti: Niespodziewany przebieg wydarzeń. Lider zdyskwalifikowany, Polak nie ukończył biegu

19 lut 2016, 16:16

Po bardzo dobrym występie Szczepana Kupczaka na skoczni, przyszedł czas na rywalizację biegową na dystansie 10 km. Niestety Polak nie ukończył biegu, a zwycięzca półmetku – Jarl Magnus Riiber – został zdyskwalifikowany.

Na pierwszym pomiarze czasowym norweski zawodnik cały czas powiększał swoją przewagę nad rywalami, biegnącymi w niewielkich odstępach. Szczepan Kupczak spadł o kilka pozycji w stosunku do konkursu na skoczni i zajmował 11. pozycję.

W późniejszej fazie biegu przewaga Riibera nad rywalami wynosiła cały czas około 30 sekund. Z pierwszej trójki wyleciał Eric Frenzel, którego nieznacznie wyprzedził Japończyk – Akito Watabe – który ostatnio bardzo dobrze sobie radzi w zawodach Pucharu Świata. Po Kupczaku widać było zmęczenie, czego skutkiem na ostatnim pomiarze czasowym było 18. miejsce. Drugi z reprezentantów Polski – Adam Cieślar trzymał się w okolicach czwartej dziesiątki.

W ostatnich fragmentach biegu tempo znacznie przyspieszyło. M.in. Norweg – Haavard Klemetsen, który od początku plasował się na drugiej pozycji, nie wytrzymał tempa narzuconego przez rywali i ostatecznie zawody zakończył tuż za podium. Bardzo udaną pogoń zaliczyli za to Eric Frenzel – ostateczny triumfator, Akito Watabe oraz Jan Schmid, którzy uzupełnili podium. Tak więc, całe podium uległo zmianie w stosunku do tego, co oglądaliśmy na ostatnich pomiarach. Jedną z głównych przyczyn tego zdarzenia było zdyskwalifikowanie dotychczasowego lidera – Jarla Magnusa Riibera.

Bardzo dobrą końcówkę biegu zaliczył Adam Cieślar, który awansował o aż 7 pozycji i zakończył zawody na 29. pozycji. Szczepan Kupczak niestety nie ukończył swojego biegu, a po konkursie skoków zanosiło się na bardzo dobrą lokatę.