Strona główna Sporty zimowe Skoki narciarskie PŚ zawita do Kulm! Czas na pierwsze loty

PŚ zawita do Kulm! Czas na pierwsze loty

0

Już od jutra pierwsze w tym sezonie loty narciarskie. Kolejnym z gospodarzy zawodów Pucharu Świata będzie austriackie Tauplitz Bad Mittendorf. 

Skocznia w Kulm, bo na niej rywalizować będą skoczkowie, organizuje zawody najwyższej rangi od 1975 roku. Wówczas przeprowadzono tu konkurs o mistrzostwo świata w lotach, które wywalczył reprezentant Czechosłowacji – Karel Kodejska. Kolejne Mistrzostwa Świata w Lotach odbywały się tu w latach 1986, 1996, 2006 oraz 2016. Wówczas po złote medale w konkursach indywidualnych sięgali: Andreas Felder (Austria), Andreas Goldberger (Austria), Roal Ljokelsoy (Norwegia), a także Peter Prevc (Słowenia). W konkursach drużynowych rozgrywanych w 2006 i 2016 dwukrotnie zwyciężyli Norwegowie.

Polacy nie mają dobrych wspomnieć z Kulm. Po wygraną pucharową sięgnął tu tylko Adam Małysz, który triumfował w 2005 roku. Oprócz tego, orzeł z Wisły stawał tu na 3. stopniu podium w 2003 i 2005 roku.

Kamil Stoch, który w przeciwieństwie do Adama Małysza ma medal mistrzostw świata w lotach, stanął na podium PŚ rozgrywanego na pograniczu Tauplitz i Bad Mittendorf tylko w 2012 roku, kiedy to wskoczył na 3. pozycję.

Aktualnym rekordzistą obiektu jest Peter Prevc, który w 2016 roku uzyskał 244 metry.

Komentarze