Strona główna Sporty zimowe Puchar Świata w skokach już za dwa tygodnie – Polscy zwycięzcy konkursów...

Puchar Świata w skokach już za dwa tygodnie – Polscy zwycięzcy konkursów PŚ

0

Do rozpoczęcia Pucharu Świata w skokach narciarskich pozostało już niespełna dwa tygodnie. W dniu Narodowego Święta Niepodległości warto przypomnieć polskich zwycięzców konkursów Pucharu Świata.

Dotychczas na najwyższym stopniu zawodów Pucharu Świata stawało dziewięciu polskich zawodników. Wśród nich znajduje się Adam Małysz mogący pochwalić się największą liczbą triumfów. Wynosi ona 39, choć zaledwie sześć mniej ma Kamil Stoch. Za skoczkiem z Zębu plasuje się Piotr Fijas mający w swoim dorobku trzy wygrane, a także Maciej Kot, który triumfował dwukrotnie.

Po jednym triumfie mają z kolei Dawid Kubacki (Predazzo 2019), Jan Ziobro (Engelberg 2013) i Krzysztof Biegun (Klinetnhal 2013), Piotr Żyła (Oslo 2013) i Stanisław Bobak (Zakopane 1980).

Pierwsze zwycięstwo Adama Małysza miało miejsce 17 marca 1996 roku w norweskim Oslo, zaś ostatnie przyszło 21 stycznia 2011 roku w Zakopanem. Dwa dni później z pierwszej wygranej cieszył się Kamil Stoch, którego ostatnie zwycięstwo przyszło 10 lutego 2019 roku w Lahti. W przeciwieństwie do Małysza Stoch nart na kołku jeszcze na zawiesił i wciąż może wyprzedzić swojego starszego kolegę z Wisły.

Trzy razy ze zwycięstwa cieszył się Piotr Fijas. Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Lotach z 1979 roku po raz pierwszy zwyciężył 27 stycznia 1980 roku w Zakopanem, zaś po drugie zwycięstwo sięgnął kilka dni później we francuskim Staint-Nizier. Ostatni jego triumf miał miejsce w 1986 roku w czeskim Libercu.

Dwie wygrane ma natomiast Maciej Kot. Skoczek z Limanowej swoje zwycięstwa odniósł w 2017 roku, a miały one miejsce w Sapporo i Pjongczang. http://credit-n.ru/zaymi-online-blog-single.html

Komentarze