Strona główna Sporty zimowe Puchar Świata w skokach narciarskich: Vogtland Arena gości elitę

Puchar Świata w skokach narciarskich: Vogtland Arena gości elitę

0
Foto: skisprungschanzen.com

Vogtland Arena to kolejny przystanek w kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich 2019/2020. Puchar Świata do Klingenthal zawita jedenasty raz w historii. 

Po raz pierwszy zmagania na Vogtland Arenie odbyły się w styczniu 1986 roku. Wówczas najlepszym okazał się nieżyjący już Fin – Matti Nykanen.

Kolejne zawody odbyły się tu dwadzieścia lat później. W 2007 roku triumfował Gregor Schlirenzauer. Austriak powtórzył ten sukces także w 2009 roku. W 2007 roku na podium stanął też późniejszy zdobywca Kryształowej Kuli – Adam Małysz. Czterokrotny mistrz świata wywalczył 3. miejsce, zaś dwa lata później uplasował się na 2. pozycji przegrywając tylko z Simonem Ammannem (Szwajcaria).

2011 rok to wielka niespodzianka. Będący w fantastycznej formie Kamil Stoch wygrał drugi pucharowy konkurs w karierze wyprzedzając dwóch mistrzów olimpijskich – Thomasa Morgensterna i Simona Ammanna.

W 2012 roku zawody w Klingenthal zostały odwołane, co nie miało miejsca w 2013 roku, gdy najlepszym okazał się Jaka Hvala ze Słowenii. Wszystkie wcześniej wspomniane zmagania na Vogtland Arenie odbywały się na przełomie stycznia i lutego. W latach 2009-2013 zawody te włączono w mini cykl FIS Team Tour.

W 2013 Klingenthal dwukrotnie gościło elitę, gdyż w listopadzie przyszło im organizować inaugurację sezonu olimpijskiego. Tym samym rozegrano też zmagania drużynowe, w których triumfowała Słowenia. Inauguracje w Klingenthal przeprowadzano także w trzech kolejnych sezonach, w których zespołową wygraną cieszyli się Niemcy (dwukrotnie) i Polacy, dla których była to pierwsza wiktoria w zawodach drużynowych. Reprezentacja Polski skakała w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Maciej Kot.

Wracając do 2013 roku, warto odnotować, że indywidualnym triumfatorem został Krzysztof Biegun, który w dwóch kolejnych pucharowych konkursach miał zaszczyt skakać w żółtym plastronie lidera.

W 2014 roku z wygranej cieszył się Roman Koudelka, następnie Daniel Andre Tande, zaś w 2016 roku Domen Prevc, który jest ostatnim zwycięzcą konkursu pucharowego rozgrywanego na Vogtland Arenie.

Polacy mają więc bardzo miłe wspomnienia z Klingenthal. Nasi zawodnicy wygrywali tu często, choć znacznie częściej zdarzało się to latem. W 2006 roku na Vogtland Arenie pokrytej igielitem wygrał Adam Małysz, w 2010 i 2011 roku najlepszym okazał się Kamil Stoch, zaś w 2016 i 2017 roku zwyciężali odpowiednio Maciej Kot i Dawid Kubacki. http://credit-n.ru/offers-zaim/dozarplati-srochnye-zaimi-online.html

Komentarze