Strona główna Lekkoatletyka Rozpoczęły się lekkoatletyczne HME w Pradze!

Rozpoczęły się lekkoatletyczne HME w Pradze!

0

Mimo, ze oficjalne otwarcie Halowych Mistrzostw Europy zaplanowane jest na jutro, to już dziś w praskiej O2 Arenie odbyły się kwalifikacje do niektórych z konkurencji zaplanowanych w programie czeskiej imprezie.

Spośród lekkoatletów dziś rywalizujących, nie mogło zabraknąć oczywiście polskich zawodników. Czeskim kibicom zaprezentowali się m.in: Paulina Guba, Jakub Szyszkowski, Konrad Bukowiecki, Rafał Kownatke (pchnięcie kulą) oraz Adrian Strzałkowski (skok w dal).

Jako pierwsza do rywalizacji przystąpiła jedyna w kadrze dziś kobieta – Paulina Guba – która uzyskując najlepszy wynik w sezonie – 17,73 m – i awansowała do sobotniego finału.

W finale skoku w dal nie zobaczymy natomiast Adriana Strzałkowskiego. Polak w swej najdłuższej próbie uzyskał 7,70 m i zajął miejsce poza pierwszą dziesiątką w kwalifikacjach, plasując się ostatecznie na 12. lokacie. Warto dodać, że żaden z zawodników nie osiągnął wymaganego minimum kwalifikacyjnego, a najlepszy rezultat w tych kwalifikacjach – 7,97 m – równał się najlepszemu w tym roku wynikowi Polaka.

W konkursie finałowym kulomiotów zobaczymy tylko jednego reprezentanta Polski. Spośród trójki startujących, kwalifikację uzyskał najbardziej niespodziewany z nich – Konrad Bukowiecki. Polski junior wynikiem 20,46 m ustanowił nowy rekord Starego Kontynentu w swojej kategorii wiekowej.

Niewiele brakowało, a w konkursie głównym mielibyśmy dwójkę polskich kulomiotów. W ostatniej próbie Jakub Szyszkowski oddał bardzo dobre pchnięcie na odległość ok. 20,50 m, jednak szansę występu na najważniejszej lekkoatletycznej imprezie zimy zabrali mu… sędziowie, którzy dopatrzyli się błędu polskiego zawodnika. Sam Szyszkowski nie przyznaje się do niego i dlatego możemy spodziewać się protestu polskiej ekipy. Żadna oficjalna wiadomość jednak do tej pory do nas nie dotarła.

Już od jutra w Pradze rozpocznie się główna rywalizacja lekkoatletów. Spośród rekordowej liczby biało-czerwonych w pierwszym dniu zaprezentuje się ich ponad połowa! W sumie w przeddzień weekendu w O2 Arenie powalczą m.in Karolina Kołeczek – 60 mppł, Kamila Lićwinko, Justyna Kasprzycka – skok wzwyż, Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka – 800 m, Adrian Świderski – trójskok, Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Małgorzata Hołub, Justyna Święty – 400 m, Piotr Lisek, Robert Sobera – skok o tyczce.

Przypominamy, że już od wczoraj na naszej stronie możecie przeczytać wywiad z najlepszą polską płotkarką – Karoliną Kołeczek, która w Pradze postara się o jak najlepszy rezultat. Rozmowę z mistrzynią Polski na 60 mppł możecie przeczytać tutaj.

 

Komentarze