piątek, 19 sierpnia, 2022

Rozstrzygnięcia pierwszego dnia zawodów „Celuj w Igrzyska” w Dusznikach-Zdroju

W Dusznikach-Zdroju rozpoczęły się drugie w tym sezonie zawody „Celuj w Igrzyska”. W zawodach ponownie wzięło udział niemal 250 młodych sportowców.

Duszniki-Zdrój przywitały ekipy sportowe iście zimową aurą. Jeszcze przed rozpoczęciem przystrzeliwania sypał gęsty śnieg, później pogoda już się uspokoiła i można było cieszyć oko rywalizacją w naprawdę dobrych warunkach.

W związku z obecnością na zgrupowaniu kadry młodzieżowej w Obertilliach, w Dusznikach-Zdroju zabrakło m. in. Marcina Szwajnosa i Przemysława Pancerza, czyli dwóch z trzech najlepszych juniorów pierwszych zawodów sezonu w Jakuszycach. Pod ich nieobecność najlepszy okazał się Tadeusz Nędza-Kubiniec. Młodszy brat Andrzeja, który tak udanie zaprezentował się podczas Pucharu Świata w Anterselwie, również przeżywa swoje wielkie chwile. Spudłował raz, a mimo to pokonał bezbłędnego Wojciecha Filipa o czternaście sekund. Na podium uplasował się jeszcze absolwent miejscowej szkoły, a obecnie zawodnik AZS AWF Katowice Łukasz Sidorowicz. Nowym liderem klasyfikacji generalnej juniorów przed niedzielnym biegiem masowym został Wojciech Filip.

Wśród juniorek najlepsza była Marcelina Badacz z MKS Karkonosze Jelenia Góra, która jako jedyna w całej stawce nie musiała meldować się dzisiaj na karnej rundzie. Dzięki temu uzyskała nad Pauliną Wąsalą minutę i 18 sekund przewagi. Trzecia Klaudia Cichoń straciła już nieco ponad półtorej minuty. Obie zanotowały po sześć pudeł. W rankingu po trzech biegach prowadzi Wąsala, która o trzy punkty wyprzedza Badacz.

Najlepszym juniorem młodszym okazał się Josef Nemecek z Czech, który o 20 sekund wyprzedził Mateusza Pielę. To jednak oczywiście zawodnik BLKS Żywiec zgarnął pełną pulę punktową za dzisiejszy występ jako, że gościnnie występujący czescy biathloniści nie są klasyfikowani. Na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej awansował Bartłomiej Puto, który dzisiaj sklasyfikowany został jako czwarty. Oprócz Nemecka i Pieli przegrał również z Andrzejem Galicą.

Podobna sytuacja jak u juniorów młodszych miała miejsce w biegu juniorek młodszych. Wygrała go Andrea Bartunkova z Liberca, drugie miejsce zajęła Natalia Stachoń z BKS WP Kościelisko i to właśnie ona do swojego dorobku punktowego dopisała sobie 60 punktów. Nie wystarczyło to jednak do wyprzedzenia w klasyfikacji generalnej Karoliny Janko. Podopieczna trenerki Agnieszki Cyl z UKS Karlik Chorzów była dzisiaj dopiero szósta, ale zapas punktowy z Jakuszyc pozwolił jej pod nieobecność dotychczasowej liderki Darii Gembickiej, wskoczyć na pierwsze miejsce. Skład podium dzisiejszego biegu sprinterskiego uzupełniła Marzena Zoriy z MKS Duszniki-Zdrój.

Bardzo ciekawie zapowiadała się rywalizacja młodzików. Przed dzisiejszym biegiem, aż trzech zawodników z czołówki rankingu miało taki sam dorobek punktowy. Impas przełamał Marcin Zawół, który po dwóch miejscach w Jakuszycach w pięknym stylu odniósł zwycięstwo w Dusznikach-Zdroju. Strzelał bezbłędnie i o 48 sekund pokonał Jana Guńkę z BKS WP Kościelisko. Trzecie miejsce zajął Bartosz Penkała z UKS Karlik Chorzów, a dopiero piąty był Konrad Badacz – zwycięzca klasyfikacji generalnej „Celuj w Igrzyska” wśród młodzików młodszych sprzed roku.

Sporo radości miejscowym kibicom sprawiła uczennica SMS Duszniki-Zdrój Justyna Panterałka, która była najlepszą z Polek wśród młodziczek. Spudłowała raz i o 12 sekund wyprzedziła Amelię Jęczmieniak z UKN Melafir Czarny Bór, która biegała dwie karne rundy. Od obu zawodniczek lepsza okazała się Gabriela Masarikova z Czech. Nową liderką klasyfikacji generalnej została Jęczmieniak, która o 13 punktów wyprzedza Annę Nędzę-Kubiniec.

Najmniejsza różnica czasowa między zwycięzcą a drugim zawodnikiem miała miejsce wśród młodzików młodszych. Hubert Matusik z UKN Melafir Czarny Bór wygrał z Kacprem Baranem z BKS WP Kościelisko zaledwie o cztery sekundy! Podobny ścisk jest w klasyfikacji „Celuj w Igrzyska”, w której Matusik wyprzedza Barana tylko o punkt.

W rywalizacji młodziczek młodszych zwycięstwo odniosła zawodniczka UKS Krokus Piechowice Izabela Razmus. Wszystkie pięć pierwszych zawodniczek w tej kategorii strzelała bezbłędnie, ale to Razmus pobiegła zdecydowanie najlepiej i aż o 51 sekund pokonała Julię Tomasiak. Biegu nie ukończyła Dominika Leśniara, która po zawodach w Jakuszycach przewodziła w rankingu „Celuj w Igrzyska”. W takim wypadku na czoło wysunęła się Razmus, która do tej pory była druga.

Równolegle do „Celuj w Igrzyska” rozgrywano zawody Pucharu Polski seniorów. Najlepsi wśród mężczyzn okazali się goście z Czech. Wygrał Jakub Prochazka, a najlepszy z Polaków – Tomasz Zięba – był czwarty. Wśród seniorek w pojedynku sióstr Tupta Justyna pokonała Paulinę.

W niedzielę dalsza część rywalizacji. Organizatorzy zaplanowali biegi ze startu wspólnego.

Liderzy klasyfikacji „Celuj w Igrzyska” po trzech biegach:
junior – Wojciech Filip (AZS AWF Wrocław)
juniorka – Paulina Wąsala (AZS AWF Wrocław)
junior młodszy – Bartłomiej Puto (BKS WP Kościelisko)
juniorka młodsza – Karolina Janko (UKS Karlik Chorzów)
młodzik – Mateusz Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
młodziczka – Amelia Jęczmieniak (UKN Melafir Czarny Bór)
młodzik młodszy – Hubert Matusik (UKN Melafir Czarny Bór)
młodziczka młodsza – Izabela Razmus (UKS Krokus Piechowice)

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Udostępnij

Najnowsze

SOCIAL MEDIA