Rusza nowy sezon PŚ w skokach. Jak Polacy zaczynali w poprzednich latach?

Aktualizacja: 4 lis 2022, 13:14
4 lis 2022, 11:02

Już w ten weekend rozpoczyna się nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polscy skoczkowie będą walczyć o jak najlepsze wyniki w dwóch konkursach indywidualnych na obiekcie w Wiśle. Jak biało-czerwoni zaczynali zmagania w pięciu poprzednich sezonach?

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Po 222 dniach od finałowego konkursu poprzedniego sezonu Pucharu Świata w Planicy najlepsi skoczkowie narciarscy świata ponownie będą walczyć o pucharowe punkty. Po rocznej przerwie rywalizacja znowu będzie się toczyć na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Polacy będą chcieli przynajmniej powtórzyć wyniki osiągane na inauguracje pięciu poprzednich sezonów.

Starty Polaków na inaugurację pięciu poprzednich sezonów

W poprzednim sezonie rywalizacja w Pucharze Świata rozpoczynała się od konkursu w Niżnym Tagile. W sobotniej rywalizacji najlepszy z Polaków był Kamil Stoch, który po skokach na odległość 117,5 i 125 metrów zajął piąte miejsce. 13. miejsce zajął Dawid Kubacki (125 i 115 metrów). Piotr Żyła, Jakub Wolny i Andrzej Stękała nie awansowali do pierwszej 30. W niedzielnych zawodach również punktowało tylko dwóch Polaków – Piotr Żyła, który był 16. (120,5 i 122 metry) oraz Andrzej Stękała – 30. miejsce (120 i 108,5 metra).

Sezon 2020/21 rozpoczął się od konkursu drużynowego w Wiśle, w którym biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce, znajdując się za plecami Austriaków i Niemców. W niedzielnym konkursie indywidualnym najlepszym z Polaków był natomiast Piotr Żyła (5. miejsce: 125,5 i 128 metrów). Punktowali także Dawid Kubacki (11. miejsce: 124,5 i 116 metrów), Andrzej Stękała (19. miejsce: 124,5 i 127,5 metra), Maciej Kot (20. miejsce: 117 i 121 metrów), Kamil Stoch (27. miejsce: 121,5 i 104 metry) oraz Stefan Hula (29. miejsce: 117,5 i 111,5 metra).

Rok wcześniej również to konkurs drużynowy w Wiśle rozpoczynał zmagania w sezonie i ponownie Polacy znaleźli się na najniższym stopniu podium, ustępując Austriakom i Norwegom. Dzień później w konkursie indywidualnym Kamil Stoch zajął trzecie miejsce (118 i 126,5 metra), Dawid Kubacki był siódmy (125 i 127,5 metra), a Maciej Kot 25. (116,5 i 117 metrów).

Sezon 2018/19 rozpoczął się dla biało-czerwonych znakomicie – od zwycięstwa w konkursie drużynowym na skoczni w Wiśle. Dzień później Polacy dobrze spisali się również w zawodach indywidualnych. Kamil Stoch był czwarty (126,5 i 127 metrów), Piotr Żyła szósty (124,5 i 131 metrów), Dawid Kubacki ósmy (124 i 128 metrów), Jakub Wolny zajął 23. miejsce (121 i 120,5 metra), a Maciej Kot 29. (116 i 111,5 metra).

W inaugurującym sezon 2017/18 konkursie drużynowym w Wiśle biało-czerwoni podzielili się drugim miejscem z Austriakami. Najlepsi natomiast byli wówczas Norwegowie. W niedzielnych zawodach indywidualnych Kamil Stoch zajął drugie miejsce (121 i 129,5 metra), Piotr Żyła był siódmy (122 i 125 metrów), Dawid Kubacki 10. (125 i 120,5 metra), a Maciej Kot 19. (122,5 i 117,5 metra).

Polacy gotowi na nowy sezon

Do pierwszych w nowym sezonie dwóch konkursów indywidualnych w Wiśle Polacy przystąpią w bardzo dobrej formie, którą potwierdzili podczas Letniego Grand Prix. Zwycięzcą cyklu został Dawid Kubacki, który wygrał klasyfikację generalną z dorobkiem 380 punktów. Trzeci był Kamil Stoch (182 punkty), czwarty Paweł Wąsek (175 punktów), a 10. Jakub Wolny (117 punktów).

Zmagania na polskiej skoczni rozpoczną się już w piątek, kiedy to rozegrane zostaną kwalifikacje. W sobotę i niedzielę natomiast zawodnicy będą rywalizować w konkursach indywidualnych.