Strona główna Sporty zimowe Rusza Puchar Świata w skokach narciarskich. Na początek Klingenthal.

Rusza Puchar Świata w skokach narciarskich. Na początek Klingenthal.

0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się kolejny sezon skoków narciarskich. Najlepsi skoczkowie świata cykl 2014/15 zainaugurują na skoczni Vogtland Arena w Klingenthal.

Do faworytów zawodów należy zaliczyć Kamila Stocha, triumfatora PŚ 13/14, a także Petera Prevca,  Severina Freunda, Gregora Schlierenzauera oraz Andersa Bardala. O dobry wynik na niemieckiej skoczni powalczą również inni polscy skoczkowie: Maciej Kot, Piotr Żyła, Jan Ziobro, Dawid Kubacki, Stefan Hula oraz Bartłomiej Kłusek.  Rok temu w jednoseryjnym i loteryjnym konkursie niespodziewanie triumfował Krzysztof Biegun. Organizatorzy zapowiedzieli, że w tym roku wiatr nie zakłóci zawodów, ponieważ zamontowano siatki, chroniące skoczków przed niesprzyjającym warunkami.

W nadchodzącym sezonie nie obędzie się również bez nowinek w zakresie sportowym, jak i marketingowym. Skoczkom pozwolono na poszerzenie kombinezonów, wprowadzono również tzw. “żółwiki”, chroniące plecy. Ponadto modyfikacjom ulegnie grafika telewizyjna, wyświetlana widzom, a na skoczni pojawi się komputerowa linia dla zawodników, pokazująca najdalszy skok. Do tej pory taką wygodę posiadali tylko kibice przed telewizorami.

W nadchodzącym sezonie zaplanowano 37 konkursów Pucharu Świata w tym 4 drużynowe oraz 3 na MŚ w Falun, w tym jeden drużynowy. Konkursy w Polsce w tym roku odbędą się w Wiśle (15 stycznia 2015) i Zakopanem (17,18 stycznia 2015).  Oprócz starych konkursów, pojawi się również nowy w Rosji, w miejscowości Niżny Tagił. Do kalendarza wraca również Liberec i Vikersund, a także dwa przebudowane mamuty w Tauplitz i Planicy, gdzie skoczkowie zakończą sezon i powalczą o nowy rekord świata w długości lotu.

Najbliższy konkurs w sobotę, będzie to konkurs drużynowy zaplanowany na 16:00. Polacy będą z pewnością jedymi z faworytów do zwycięstwa. Konkurs indywidualny w niedzielę o godzinie 11:30. Kwalifikacje już w piątek o 18:00, przed nimi jeszcze dwa treningi.