Ruszają MŚ w Calgary. Polacy z szansami na kilka medali

14 lut 2024, 10:28

W czwartek (15 lutego) ruszają w Calgary MŚ w łyżwiarstwie szybkim. Polacy polecieli do Kanady z nadziejami na medale. Szczególnie duże szanse upatrują biało-czerwoni w konkurencjach sprinterskich. W rywalizacji drużynowej nasi zawodnicy będą nawet faworytami do złotego medalu.

MŚ w Calgary: Polscy zawodnicy liczą na kilka medali

Do tej pory nasi reprezentanci stawali na wysokości zadania. W zakończonym niedawno cyklu Pucharu Świata biało-czerwoni wywalczyli łącznie dziesięć medali, a tylko w jednym z nich nie było Polaków na podium. Ze świetnej strony pokazali się zwłaszcza w Tomaszowie Mazowieckim (brąz Andżeliki Wójcik, Damiana Żurka i drużyny kobiet), a także ostatnio w Quebecu, gdzie zdobyli aż cztery krążki.

Najpierw srebro  w sprincie drużynowym kobiet wywalczyły Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek, a na koniec zawodów w Kanadzie błysnęli nasi specjaliści od najkrótszych dystansów. W rywalizacji na 500 metrów srebro i brąz wywalczyli kolejno Marek Kania i Piotr Michalski. Następnie do spółki z Damianem Żurkiem nie mieli  oni sobie równych również w sprincie drużynowym.

Poza medalami zdobytymi w PŚ biało-czerwoni doskonale spisali się również w mistrzostwach Europy w Heerenveen. Na przykład Kania zdobył brąz na 500 metrów. Poza tym polski tercet Kania – Michalski – Żurek wygrał w Holandii w rywalizacji drużynowej. Dlatego też nasi zawodnicy będą w Calgary jednymi z faworytów do złotego medalu.

Mamy dużo pewności siebie. W sprincie drużynowym wyrobiliśmy sobie taką pozycję, że to inni już muszą patrzeć na nas. Mamy to już objeżdżone, nie szukamy nowych taktyk […] Jeśli pójdzie tak samo czysto jak w Quebecu, to będzie o czym rozmawiać. Na MŚ będzie 4-5 mocnych drużyn, ale patrząc obiektywnie na ostatnie rezultaty, na pewno jesteśmy faworytami – przyznał Kania.

Marek Kania, łyżwiarstwo szybkie

Na rozpoczynających się w czwartek MŚ poza sprinterami na wysokie lokaty w Calgary liczą m.in. sprinterki, drużyna kobiet, Magdalena Czyszczoń (3000 m kobiet, mass start) czy Artur Janicki (bieg masowy).

Gdzie oglądać  MŚ w łyżwiarstwie szybkim w Calgary?

Transmisja ze wszystkich dni rywalizacji w Kanadzie na YouTube na kanale Skating ISU oraz na antenie sportowych kanałów Polsatu (czwartek, od godz. 20:30 w Polsat Sport Premium 2).