French Open kluczowy dla rankingu WTA. Sabalenka może wyprzedzić Świątek [SCENARIUSZE]

Zbliżające się French Open będzie ważnym momentem w kontekście układu rankingu WTA. W dalszym ciągu liderką jest Iga Świątek, ale jeśli nie zdoła obronić wywalczonego przed rokiem tytułu, to istnieje całkiem spora szansa, że zostanie wyprzedzona przez Arynę Sabalenkę.

Sabalenka goni Igę Świątek

Od 4 kwietnia ubiegłego roku Iga Świątek nieprzerwanie jest liderką rankingu WTA, kiedy to niespodziewanie karierę zakończyła Ashleigh Barty. W kolejnych tygodniach Polka pokazała, że całkowicie na to zasłużyła. Zanotowała serię 37 kolejnych zwycięstwa i wygrała sześć turniejów z rzędu.

Pod koniec roku jej przewaga nad resztą stawki w światowym rankingu była ogromna. Świątek zakończyła rok z liczbą 11 085 punktów, podczas gdy druga Ons Jabeur miała ich “zaledwie” 5 055. Aktualna wiceliderka, Aryna Sabalenka zajmowała wówczas piąte miejsce i miała 3 925 punktów.

Białorusinka świetnie rozpoczęła ten rok – od wygranej w Adelajdzie i Australian Open. Świątek z kolei straciła punkty za ubiegłoroczny półfinał (dotarła do czwartej rundy). Do tego Sabalenka odrabiała straty po udanych występach w Indian Wells czy Madrycie, podczas gdy Polka dwukrotnie leczyła kontuzję.

Świątek może stracić pozycję liderki WTA

W najnowszych zestawieniu rankingu Świątek wciąż prowadzi z liczbą 8 940 punktów. Sabalenka jest druga i ma ich o 1 399 mniej (7 541). Podczas French Open wszystko jednak może się zmienić. Polka bowiem broni liczby 2 000 punktów za triumf sprzed roku, podczas gdy Białorusinka tylko 130 za dotarcie do trzeciej rundy.

Gdyby zatem obie zawodniczki nie wystartowały w turnieju, Sabalenka przeskoczyłaby Polkę i miała 7 411 punktów względem 6 940 punktów Świątek. Jak zatem wyglądają scenariusze na zbliżające się zmagania w Paryżu?

● Iga Świątek pozostanie liderką bez patrzenia na Sabalenkę, jeśli wygra turniej
● Jeśli Świątek wygrałaby z Sabalenką w finale, miałaby nad nią 229 punktów przewagi (8 940 do 8 711)
● Jeśli Sabalenka wygra French Open, obejmie prowadzenie

Wszystko zatem okaże się nadchodzących tygodniach. Za poszczególne rundy Rolanda Garrosa przyznawana jest następująca liczba punktów:
● R1: 10 punktów
● R2: 70 punktów
● R3: 130 punktów
● R4: 240 punktów
● QF: 430 punktów
● SF: 780 punktów
● F: 1300 punktów
● W: 2000 punktów

WTA Roland Garros 2023 – Zakłady i Kursy Bukmacherskie (03.06). Typujemy faworytki

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA