Sabalenka wśród legend tenisa. W tej statystyce miażdży Świątek

24 sty 2024, 17:55

Iga Świątek pomimo wczesnego odpadnięcia z Australian Open 2024 pozostanie na tronie rankingu WTA. Jest jednak statystyka, której może pozazdrościć drugiej w światowej klasyfikacji Arynie Sabalence. Białorusinka po raz szósty z rzędu dotarła do półfinału wielkoszlemowej imprezy, czym zapisała się w historii.

Sabalenka z szóstym półfinałem Wielkiego Szlema z rzędu

Serwis “Opta” wyliczył bowiem, że Aryna Sabalenka jest dopiero szóstą tenisistką w erze Open, który zaliczyła taką passę przed swoimi 26. urodzinami. Wcześniej imponującą serię sześciu półfinałów Wielkiego Szlema z rzędu osiągnęły tylko Serena Williams, Martina Hingis, Monica Seles, Steffi Graf oraz Chris Evert.

Sabalenka swoją fantastyczną passę zapoczątkowała jeszcze podczas w US Open 2022. Wówczas w 1/2 finału pokonała ją Iga Świątek. Potem udało białoruskiej zawodniczce wygrać zeszłoroczny turniej Australian Open, zagrać w półfinałach Rolanda Garrosa i Wimbledonu, a także dotrzeć do finału ostatniego US Open.

W tej statystyce Iga Świątek wypada znacznie słabiej. Polka potrafiła dojść do półfinału tylko w dwóch kolejnych turniejach wielkoszlemowych. Miało to miejsce jeszcze w 2022 roku, kiedy to zagrała w półfinale Australian Open, a następnie wygrała zmagania na kortach Rolanda Garrosa.

Tym razem Świątek odpadła z turnieju w Melbourne już na etapie 1/8 finału. Polkę pokonała Czeszka Lind Noskova. Z kolei Sabalenka we wtorek wywalczyła awans do półfinału. Tam zmierzy się z Amerykanką Coco Gauff.