Skocznia w Wiśle: Przegląd z historii

Aktualizacja: 19 sty 2023, 10:39
22 lis 2019, 09:55

Wisła to miejscowość, która trzeci rok z rzędu organizuje inauguracje Pucharu Świata. Najlepsi skoczkowie narciarscy rywalizować będą na obiekcie im. Adama Małysza, który karuzelę Pucharu Świata gości ósmy raz w historii.

2013 rok. To wtedy Wisła zawitała do kalendarza Pucharu Świata. Przez wszystkie poprzednie lata jedynym polskim obiektem, na którym zmagali się najlepsi skoczkowie była Wielka Krokiew w Zakopanem. Przez lata nikt nie wierzył w to, że doczekamy się zmiany.

Wszystko stało się za sprawą orła z Wisły. To właśnie Adam Małysz zmienił obliczę starej Malinki, na której po wykonaniu skoku nie było gdzie wyhamować. W niedalekim sąsiedztwie znajduje się bowiem droga, którą zamykano na czas treningów.

Początkowo skocznia nie była jakaś imponująca. Podobnie jak większość obiektów na świecie, jej rozmiar nie przekraczał stu metrów. Mimo że pierwsze rekordy datuje się na lata między wojenne, tak pierwszy rekord stu metrowy padł dopiero w 1984 roku. Wówczas Janusz Malik uzyskał 102,5 metra.

2001 rok to początek wielkich sukcesów. Wówczas zdecydowano, że wiślański obiekt musi doczekać się remontu. Do rozpoczęcia prac doszło w 2004 roku. W tym czasie udało się przeprowadzić w Wiśle konkurs o mistrzostwo Polski na dużym obiekcie, który padł łupem Wojciecha Skupnia. Skok dający mu zwycięstwo wyniósł raptem 105 metrów. Można więc powiedzieć, że w Polsce jedyną dużą skocznią była Wielka Krokiew.

Dla porównania pierwszy skok stu metrowy uzyskany na Wielkiej Krokwi datuje się na rok 1961.

W celu ochrony sportowców przed jadącymi samochodami wybudowano tunel dla aut pod przeciwstokiem dla skoczków. Inwestycja wyniosła blisko 50 mln złotych.

Pierwszy skok na nowo przebudowanym obiekcie, której punkt K i rozmiar HS wreszcie nie odbiegał od innych dużych obiektów, został oddany w 2008 roku. Otwarcia dokonał sam Małysz, który uzyskał 126 metrów.

tym samym o Malince pozostały tylko wspomnienia. Premierowe zawody na skoczni im. Adama Małysza miały miejsce w 2008 roku, kiedy to rozegrano mistrzostwo krajowe, a zwycięzcą okazał się nie kto inny jak jej gospodarz.

Flanka międzynarodowa zawitała tu w sezonie 2008/2009. W zawodach LPK, które zorganizowano w dniach 28 luty – 1 marca triumfowali dwaj Austriacy – Stefan Thurnbichler i Andreas Kolfer.

Od tej pory Wisła regularnie gości najlepszych skoczków świata, choć Adam Małysz nie miał okazji rywalizować na swoim obiekcie w Pucharze Świata. Czterokrotny mistrz świata zakończył karierę w 2011 roku, więc miał to szczęście, że wziął udział w zmaganiach LGP rozgrywanych w Wiśle od 2010 roku. Pierwszy konkurs padł łupem samego Małysza, zaś w drugim triumfował Stoch, co zapoczątkowało zmianę pokoleniową.

Od sezonu 2012/2013 Wisła gości zimowe konkursy najwyższej rangi. Radość ze zwycięstwa mogli świętować: Anders Bardal, Andreas Wellinger, Stefan Kraft, Roman Koudelka, dwukrotnie Kamil Stoch, Junshiro Kobayashi oraz Jewgenij Klimov.

Oprócz tego w Wiśle organizowane są zawody drużynowe. W 2017 roku zwyciężyła Norwegia, zaś w poprzednim – Polska.

Dodajmy, że w LGP triumf święcili także: Thomas Morgenstern, dwukrotnie Maciej Kot, Andreas Wellinger, Peter Prevc, dwukrotnie Dawid Kubacki, jeszcze raz Kamil Stoch i Timi Zajc.

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA