Tour de France. Polak stracił rekord po 30 latach. Zaważyły sekundy

7 lip 2023, 10:46

Tadej Pogacar i Jonas Vingegaard pobili rekord Zenona Jaskuły. Słoweniec i Duńczyk pokonali odcinek na legendarnej przełęczy Col du Tourmalet w czasie 45 minut i 35 sekund. To o 15 sekund lepszy reztulat niż ten, który Polak osiągnął jeszcze w 1993 roku.

Tour de France. Zenon Jaskuła stracił rekord Col du Tourmalet

Na początku ostatniej dekady XX wieku Zenon Jaskuła był u szczytu swojej formy. W 1993 roku został nawet pierwszym kolarzem z Europy Środkowo-Wschodniej, który stanął na podium „Wielkiej Pętli”. Wówczas zajął trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej Tour de France. Na swoim koncie zapisał również niezwykle prestiżowy rekord.

W 1993 roku pokonał odcinek na legendarnej przełęczy Col du Tourmalet w czasie 45:50. Nikt nie mógł pobić jego wyniku przez kolejne 30 lat. Teraz dokonali tego Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) i Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma). Słoweniec i Duńczyk pokonali wspomniany etap 15 sekund szybciej. Liczące 17 kilometrów wzniesienie pokonali w czasie 45:35.

Pogacar i Vingegaard od początku tegorocznego Tour de France toczą ze sobą walkę o końcowe zwycięstwo. Przed czwartkowymi startami Słoweniec miał w klasyfikacji generalnej prawie minute straty do Duńczyka. W tym momencie wynosi ona zaledwie 25 sekund.

W wyścigu bierze udział również Polak Michał Kwiatkowski. Nasz zawodnik ostatecznie ukończył szósty etap na 17. miejscu. W klasyfikacji generalnej zajmuje 44. pozycję. Koniec wyścigu Tour de France zaplanowano na 23 lipca.

Rafał Majka i Michał Kwiatkowski na starcie 110. edycja Tour de France. Gdzie i kiedy oglądać? Transmisje