Strona główna Pilka reczna EURO 2018 Udanie zainaugurować eliminacje – Polacy rozpoczynają walkę o EURO 2018

Udanie zainaugurować eliminacje – Polacy rozpoczynają walkę o EURO 2018

0

Już w czwartkowy wieczór w Ergo Arenie zmagania w swojej grupie eliminacyjnej do Mistrzostw Europy rozpoczną podopieczni Talanta Dujszebajewa. W losowaniu Polacy trafili nieźle i w rozgrywkach eliminacyjnych zmierzą się z Serbami, Białorusinami oraz Rumunami.

Na pierwszy ogień idą Serbowie, z którymi nasza kadra zmierzy się już 3. listopada w trójmiejskiej Ergo Arenie. Trzy dni później Karol Bielecki i spółka udadzą się do Rumunii, by tam stoczyć walkę w drugim spotkaniu eliminacyjnym.

W obu meczach to biało-czerwoni są wyraźnymi faworytami, jednak nie muszą to być łatwe przeprawy, a dodatkowo będzie to okazja do sprawdzenia nowych twarzy w reprezentacji. Do 20. osobowej kadry zostali powołani m.in. Adrian Nogowski, Krzysztof Łyżwa, Marek Daćko, czy też Adam Morawski.

To nowe twarze w drużynie Dujszebajewa, jednak każdy z nich pokazał już na ligowych parkietach, że zasługuje na szansę. Oprócz nich do reprezentacji wracają Paweł Paczkowski, Rafał Przybylski, a także bracia Gębalowie. W szerokiej kadrze zabrakło braci Jureckich, Bartosz zakończył reprezentacyjną karierę, zaś Michał nie uporał się jeszcze z urazem, którego nabawił się na Igrzyskach Olimpijskich.

Podobnie jak popularny “Shreku” z kadrą pożegnał się Adam Wiśniewski, zaś przy powołaniach na najbliższe mecze pominięty został Michał Szyba, który w tym sezonie zadebiutował w elitarnych rozgrywkach Ligi Mistrzów w barwach szwajcarskiego Kadetten Schaffhausen.

Oprócz tego trzon drużyny został zachowany, jednak polski selekcjoner nie ukrywa, że konstruował 20. osobową kadrę z myślą o przyszłości. W środę wieczorem selekcjoner wraz ze swoim sztabem ogłoszą 16-osobowy skład Polaków na mecz z Serbami.

Ostatnie czasy są ciężkie dla reprezentacji Serbii. W drużynie nie brakowało konfliktów, a czołowi zawodnicy nie zawsze znajdowali się w planach trenera. W Ergo Arenie zabraknie kilku ważnym postaci, choćby Momira Ilicia, wielokrotnego króla strzelców Ligi Mistrzów.

Same mistrzostwa odbędą się w styczniu 2018 roku w Chorwacji na czterech halach w Zagrzebiu, Splicie, Varazdinie oraz Porecu. W tym momencie pewni udziału w turnieju są jedynie gospodarze, którzy mają to zapewnione z urzędu, podobnie jak Polacy przy organizacji EURO 2016.

Kadra reprezentacji Polski na mecze eliminacyjne:

Bramkarze: Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Sławomir Szmal (Vive Tauron Kielce), Piotr Wyszomirski (TBV Lemgo, Niemcy)

Rozgrywający: Karol Bielecki, Piotr Chrapkowski, Mariusz Jurkiewicz, Krzysztof Lijewski, Paweł Paczkowski (Vive Tauron Kielce), Tomasz Gębala (Orlen Wisła Płock), Krzysztof Łyżwa, Rafał Przybylski (KS Azoty Puławy), Łukasz Gierak (TuS N-Luebbecke, Niemcy)

Skrzydłowi: Mateusz Jachlewski (Vive Tauron Kielce), Michał Daszek (Orlen Wisła Płock), Adrian Nogowski (MMTS Kwidzyn), Przemysław Krajewski (KS Azoty Puławy)

Obrotowi: Marek Daćko (NMC Górnik Zabrze), Maciej Gębala (Orlen Wisła Płock), Mateusz Kus (Vive Tauron Kielce), Kamil Syprzak (FC Barcelona Lassa, Hiszpania)

Komentarze