Uniwersjada 2023. Polacy z pierwszymi złotymi medalami!

1 sie 2023, 19:07

Polscy sportowcy wywalczyli pierwszy złoty medal podczas 31. Letniej Uniwersjady w chińskim Chengdu. Rywalizację w sztafecie 4 x 100 metrów stylem dowolnym wygrała biało-czerwona ekipa w składzie Kamil Sieradzki, Dominik Dudys, Mateusz Chowaniec i Jakub Kraska.

Pierwszy medal dla Polski na Letniej Uniwersjadzie

Polska sztafeta awansowała do finałowej rywalizacji dopiero z szóstym czasem (3:19.05). W decydującym wyścigu nasi reprezentanci byli jednak zdecydowanie najlepsi i wyprzedzili Brazylię i Włochy, czyli dwie najszybsze sztafety eliminacji.

Nasi pływacy dopłynęli jako pierwsi do mety z dość sporą przewagą nad Brazylijczykami, która wyniosła 0,7 sekundy. O nieco ponad sekundę Polacy byli z kolei szybsi od Włochów.

Wyniki finału 4 x 100 metrów stylem dowolnym
1. Polska (Sieradzki, Dudys, Chowaniec, Kraska) – 3:14.60
2. Brazylia (Silva Spajari, Martins Costa, Martins Correia, Tavares Assuncao) – 3:15.30
3. Włochy (Conte Bonin, Carraro, Franceschi, Izzo) – 3:15.62

Poza sukcesem medalowym sztafety, biało-czerwoni kwalifikowali się także do finałów w kolejnych konkurencjach. W sesji popołudniowej zdobyli prawo do startów w czterech finałach. Zobaczymy w nich Kubę Majerskiego, Paulinę Pedę, Kacpra Stokowskiego i Jana Kałusowskiego, rano awansowała Aleksandra Knop oraz dwie sztafety.

Jest to czwarty medal wywalczony przez polskich sportowców na Letniej Uniwersjadzie w Chengdu. Dotychczas biało-czerwoni zdobyli trzy brązowe krążki. Byli to Oskar Miliwek w strzeleckiej konkurencji pistoletu szybkostrzelnego 25 metrów, Kacper Szczurowski w judo i Patrycja Adamkiewicz w taekwondo.

Uniwersjada 2023. Polacy z dwoma pierwszymi medalami!