US Open 2023: informacje o turnieju. Czy Iga Świątek obroni tytuł?

25 sie 2023, 06:01

Już w poniedziałek 28 sierpnia rozpocznie się ostatni wielkoszlemowy turniej w tym roku. W rywalizacji kobiet zobaczymy Igę Świątek, która będzie bronić tytułu sprzed roku, a także Magdę Linettę i Magdalenę Fręch. Wśród mężczyzn będzie rywalizował Hubert Hurkacz. Przygotowaliśmy krótki niezbędnik na temat US Open 2023.

US Open 2023 w skrócie

We wtorek 22 sierpnia rozpoczęły się kwalifikacje do rywalizacji pań i mężczyzn, którzy walczą o miejsce w głównej drabince ostatniego wielkoszlemowego turnieju w tym roku. W kontekście Polaków jest to historyczna edycja, bowiem po raz pierwszy od 20 lat w eliminacjach nie zobaczyliśmy żadnej tenisistki i żadnego tenisisty z naszego kraju. Po raz ostatni doszło do czegoś takiego w 2003 roku.

W rywalizacji kobiet zobaczymy trzy Polki. Tytułu będzie bronić Iga Świątek, która rok wcześniej wygrała w dwóch setach z Ons Jabeur. O poprawę wyniku z ubiegłorocznej edycji powalczy Magda Linette, która w 2022 roku już w pierwszej rudzie przegrała z Karoliną Pliskovą. Na tym samym etapie zmagania sprzed 12 miesięcy zakończyła Magdalena Fręch, która również będzie chciała zajść znacznie dalej.

Jeśli chodzi o zmagania z udziałem mężczyzn, na kortach w Nowym Jorku zobaczymy w akcji jedynie Huberta Hurkacza. W dotychczasowej karierze Polak nie miał zbyt wiele szczęścia w US Open. Jego najlepszy wynik to druga runda, do której docierał czterokrotnie. W ubiegłym roku odpadł po drugim spotkaniu i porażce w czterech setach z Ilją Iwaszką.

Terminarz US Open 2023

● Eliminacje: 22-25 sierpnia
● I runda gry pojedynczej: 28-29 sierpnia (poniedziałek-wtorek)
● II runda: 30-31 sierpnia (środa-czwartek)
● III runda: 1-2 września (piątek-sobota)
● IV runda: 3-4 września (niedziela-poniedziałek)
● 1/4 finału: 5-6 września (wtorek-środa)
● 1/2 finału kobiet: 7 września (czwartek)
● 1/2 finału mężczyzn: 8 września (piątek)
● FINAŁ kobiet: 9 września (sobota)
● FINAŁ mężczyzn: 10 września (niedziela)

US Open 2023. Pula nagród dla zwycięzców

● Pierwsza runda: 81,5 tys. dolarów
● Druga runda: 123 tys. dolarów
● Trzecia runda: 191 tys. dolarów
● Czwarta runda: 284 tys. dolarów
● Ćwierćfinał: 455 tys. dolarów
● Półfinał: 775 tys. dolarów
● Finalista/finalistka: 1,5 miliona dolarów
● Triumfator/triumfatorka: 3 miliony dolarów

US Open 2023 rozlosowane. Świątek, Hurkacz, Fręch i Linette poznali rywali

Kto jest faworytką – Iga Świątek wygra US Open?

Nie sposób nie stwierdzić, że faworytką do zwycięstwa w tegorocznej edycji turnieju jest Iga Świątek. Polka będzie bronić tytułu sprzed roku, a do tego jest niekwestionowaną liderką światowego rankingu, przodując w nim od 71. tygodni. Nasza tenisistka przystąpi do rywalizacji w Nowym Jorku po turniejach w Montrealu i Cincinnati, w których odpadała na etapie półfinału (porażki z Jessicą Pegulą i Coco Gauff).

Kolejną próbę wyprzedzenia Polki w rankingu podejmie Aryna Sabalenka, która rzecz jasna również znajduje się w gronie głównych faworytek. Białorusinka w dwóch ostatnich edycjach US Open docierała do półfinałów – dwa lata temu przegrała z Leylah Fernandez, a przed rokiem w trzech setach ograła ją właśnie Iga Świątek.

Spore nadzieje wobec turnieju w Nowym Jorku pokładane są również reprezentantkami gospodarzy, a więc Jessicą Pegulą i Coco Gauff. Nie dość, że Amerykanki w Montrealu i Cincinnati poradziły sobie z Igą Świątek, to na dodatek wygrywały zmagania rangi WTA 1000, potwierdzając nadejście dobrej formy tuż przed wielkoszlemowym turniejem.

Kto jest faworytem – na co stać Huberta Hurkacza?

Biorąc pod uwagę jedynie same wyniki, US Open wydaje się być najmniej ulubionym wielkoszlemowym turniejem polskiego tenisisty. Zmagania w Nowym Jorku są jedynymi, w których jak dotąd ani razu nie zdołał przebrnąć przez drugą rundę. Tegoroczna edycja jest zatem dobrym momentem, aby przełamać tę niekorzystną passę.

Nie jest niespodzianką, że w gronie głównych kandydatów do zwycięstwa znajdują się dwaj czołowi tenisiści świata, a więc Carlos Alcaraz i Novak Djoković. Hiszpan triumfował w Nowym Jorku przed rokiem, sięgając tym samym po swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Serb z kolei wróci do rywalizacji po rocznej przerwie, spowodowanej wykluczeniem go z rywalizacji wskutek braku przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Transmisja z US Open 2023

Rozpoczynające się w poniedziałek zmagania w US Open w głównych drabinkach WTA i ATP będzie można oglądać na antenach Eurosportu 1 i Eurosportu 2. Do tego wybrane mecze będą również transmitowane w usłudze Player.

Hubert Hurkacz wyróżniony. Weźmie udział w Pucharze Lavera

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA