US Open. Aktywiści klimatyczni przerwali mecz Gauff z Muchovą. Przykleili się do krzesełka

8 wrz 2023, 13:04

Półfinałowe spotkanie US Open pomiędzy Coco Gauff i Karoliną Muchovą miało niecodzienny przebieg. Do finału awansowała Amerykanka, ale na początku drugiego seta obie tenisistki na kilkadziesiąt minut musiały opuścić kort z powodu strajku aktywistów klimatycznych na trybunach.

Aktywiści przerwali mecz Gauff z Muchovą

Pierwszy set półfinałowej rywalizacji miał dwa różne oblicza. Amerykanka dwukrotnie zdołała przełamać Muchovą, dzięki czemu prowadziła już 5:1. Czeszka postanowiła jeszcze powalczyć i również odwdzięczyła się dwoma wygranymi wymianami przy serwisie Gauff. W dziesiątym gemie ponownie jednak dała się zaskoczyć przy swoim zagraniu i Gauff wygrała 6:4.

Po wygranym pierwszym gemie drugiego seta przez Gauff, mecz niespodziewanie został przerwany. Na górnym poziomie stadionu cztery osoby zaczęły głośno skandować “Koniec paliw kopalnych”. Protestujący mieli na sobie koszulki z logo grupy protestacyjnej Extinction Rebellion. Stowarzyszenie Tenisa w USA (USTA) poinformowało, że cała czwórka przebywa w areszcie.

Ochrona zareagowała dość szybko i wyprowadziła trzech protestujących. Czwarta osoba natomiast… przykleiła się do trybun. Tenisistki w tym czasie zostały poproszone o opuszczenie kortu, a do gry wróciły dopiero po około 50 minutach.

Gauff w finale US Open

Po powrocie do gry, rywalizacja była mocno wyrównana. Gauff prowadziła już 5:3 i miała piłkę meczową przy stanie 40:30 w dziewiątym gemie, ale Czeszka zdołała się wybronić. Przy stanie 6:5 Amerykanka miała aż cztery meczbole, ale zdołała wykorzystać dopiero piąty, dzięki czemu wygrała 7:5 i awansowała do finału.

Coco Gauff awansowała tym samym do finału wielkoszlemowego turnieju po raz drugi w karierze. Po raz pierwszy grała o tytuł w 2022 roku, ale w finale French Open przegrała z Igą Świątek. W US Open powalczy o zwycięstwo z Aryną Sabalenką.

Sabalenka w finale US Open. O ile będzie wyprzedzać Świątek w rankingu WTA?