US Open. Sabalenka wyprzedzi Świątek w wirtualnym rankingu WTA

26 sie 2023, 10:19

W poniedziałek rozpocznie się ostatni wielkoszlemowy turniej w tym roku, a więc US Open. Tytułu sprzed roku, jak i pozycji liderki rankingu WTA będzie bronić Iga Świątek, która od dłuższego czasu goni Aryna Sabalenka. W rankingu LIVE Białorusinka przynajmniej na jakiś czas wyprzedzi Polkę.

Świątek broni się przed Sabalenką w rankingu WTA

W chwili rozpoczęcia w poniedziałek wielkoszlemowego US Open, Iga Świątek i Aryna Sabalenka stracą punkty wywalczone na nowojorskich kortach przed rokiem. Dorobek Polki zmniejszy się o maksymalną liczbę 2000 punktów, ponieważ w ubiegłym roku wygrała cały turniej. Białorusinka natomiast straci ich 780 za dotarcie do półfinału i porażkę właśnie ze Świątek.

Na ten moment takie zmiany nie będą miały wpływu na kształt oficjalnego rankingu. Każde kolejne zestawienie publikowane jest po zakończeniu dużego turnieju, dlatego to, jak będzie wyglądała jego czołówka, dowiemy się dopiero po finale US Open.

Oznacza to, że przynajmniej do 10 września Polka może być pewna pozycji liderki. W wirtualnym rankingu straci jednak to miejsce. Zestawienie to liczy punkty na bieżąco i dodaje lub odejmuje punkty od raz po każdym z meczu. Jest to nieoficjalna lista, która pozwala kibicom dostrzec, jak wygląda aktualna rywalizacja.

Fot. WTA

Sabalenka wyprzedzi Świątek w wirtualnym rankingu

Obecnie Iga Świątek ma 9 955 punktów, a Aryna Sabalenka 8 746 punktów. Jak łatwo wyliczyć, po odjęciu im dorobku za ubiegłoroczny występ, Polka będzie miała ich 7 955, a Białorusinka 7 966. Pomiędzy nimi w rankingu LIVE będzie zatem 11 punktów różnicy.

W takiej sytuacji jasne jest, co musi się stać, aby w kolejnym oficjalnym zestawieniu rankingu WTA Świątek utrzymała pozycję liderki. Musi wygrać o jeden mecz więcej od aktualnej wiceliderki. Jeśli doszłoby do powtórki niedawnych zmagań z Cincinnati, gdzie obie tenisistki odpadały w półfinale, wówczas na fotel liderki wskoczyłaby Białorusinka.

Świątek i Sabalenka rozpoczną zmagania w wielkoszlemowym US Open w najbliższy poniedziałek. Polka w pierwszej rundzie zmierzy się ze Szwedką Rebeccą Peterson (92. WTA), natomiast Białorusinka zagra z Belgijką Maryną Zanevską (113. WTA).

Iga Świątek w czołówce rankingu magazynu “Forbes”. Więcej zarobili tylko Djoković i Alcaraz

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA