Vuelta a Espana: Znamy rozstrzygnięcia 14. etapu

Aktualizacja: 2 lut 2023, 14:34
7 wrz 2019, 20:09

Irlandczyk, Sam Bennet, wygrał czternasty etap Vuelta a Espana 2019. Kolarz grupy Bora-hansgrohe minął linię mety z czasem czterech godzin, dwudziestu ośmiu minut i czterdziestu sześciu sekund.

Sobotni etap uważany był za najłatwiejszy podczas tegorocznej edycji hiszpańskiego wyścigu. Trasa wiodąca z San Vincento de la Barquera do Oviedo liczyła 188 kilometrów.

Jak w większości kolarskich wyścigów bywa, ukształtował się odjazd, w skład którego weszło sześciu sportowców. Wśród nich znaleźli się: Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), Luka Pibernik (Bahrain-Merida), Harm Vanhoucke (Lotto Soudal), Salvatore Puccio (Team Ineos), Diego Rubio (Burgos-BH) i Stéphane Rossetto (Cofidis). Ostatecznie uciekinierzy nie dojechali razem do mety, gdyż na 60 kilometrów przed metą ich kilkuminutowa przewaga zmalała do sześćdziesięciu sekund.

Po zwycięstwo sięgnął więc Sam Bennet korzystający poniekąd z łatwego profilu trasy odpowiedniej dla sprinterów, jak również kraksy, w której ucierpieli liderzy, w tym Primoz Roglić i Alejandro Valverde, którzy upadli na asfalt.

Wartym podkreślenia jest kolejny świetny finisz Szymona Sajnoka. Polak z grupy CCC wywalczył 10. miejsce.

Mimo ogromnych strat jakie poniósł Primoz Roglic mijając linię mety sobotniego etapu, jego czas, jak i większości uczestników kolizji został zneutralizowany do czasu zwycięzcy. Tym samym bez sekundowych strat czternasty etap zapisali także Rafał Majka (29. miejsce), Tomasz Marczyński (71. miejsce) i Paweł Poljański (89. miejsce). Paweł Bernas zajął 104. pozycję, lecz w jego przypadku narzucono ponad trzyminutową karę.

Jedyną premię górską wygrał Belg – Harm Vanhoucke (Lotto Soudal).

Na premii lotnej najlepiej spisał się Hiszpan – Diego Rubio Hernandez (Burgos BH).

Podsumowując sobotni etap nie sposób pominąć świetnego wyścigu dla kolarzy CCC Team, którzy w klasyfikacji drużynowej zajęli 4. miejsce.

W klasyfikacji łącznej liderem pozostaje Roglić, którego czas wynosi pięćdziesiąt trzy godziny, czterdzieści dziewięć minut i czternaście sekund. Rafał Majka sklasyfikowany jest na 6. miejscu.