Wielki sukces Winiarskiego. Legenda polskiej siatkówki ograła Brazylię

4 paź 2023, 08:39

Prowadzona przez Michała Winiarskiego siatkarska reprezentacja Niemiec sprawiła niemałą niespodziankę w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Nasi zachodni sąsiedzi wygrali 3:1 z faworyzowanymi Brazylijczykami i zajmują drugie miejsce w tabeli grupy A.

Trudne zadanie Winiarskiego w reprezentacji Niemiec

Mistrz świata z reprezentacją Polski z 2014 roku, Michał Winiarski w ubiegłym roku zdecydował się podjąć pierwsze wyzwanie w roli selekcjonera drużyny narodowej i objął reprezentację Niemiec. Powierzono mu misję odbudowy tamtejszej siatkówki, ale sprawa nie jest prosta.

Po ostatnich mistrzostwach Europy pojawiły się jednak wątpliwości, czy 40-latek dalej powinien pełnić tę funkcję. Niemieccy siatkarze zakończyli udział w turnieju na 1/8 finału, przegrywając po tie-breaku z Holandią. Teraz kadra naszych zachodnich sąsiadów walczy o awans na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie.

Niemcy sprawili niespodziankę

W rywalizacji w Rio de Janeiro niemieccy siatkarze trafili jednak do trudnej grupy, a w środową noc polskiego czasu grali z Brazylią, czyli potencjalnie jednym z dwóch najtrudniejszych rywali. Co prawda “Canarinhos” są daleko od swojej optymalnej dyspozycji, ale i tak byli uznawani za faworytów.

Po pierwszym secie nic nie wskazywało na niespodziankę – Brazylijczycy wygrali 25:21. Później jednak na parkiecie zaczęły się dziać niespodziewane rzeczy. Dwa kolejne sety padły łupem Niemców, którzy wygrali je po 25:19, zaś w czwartej partii triumfowali 28:26 i wygrali cały mecz 3:1.

Po trzech rozegranych spotkaniach Niemcy zajmują drugie miejsce w tabeli (wcześniej wygrywali po 3:1 z Iranem i Kubą). W kolejnym starciu zmierzą się z aktualnym liderem tabeli, a przy tym wicemistrzami Europy, czyli Włochami.